Ez az egyik kedvenc magyar filmem több szempontból is. Nagyon közel áll hozzám egyrészt Krúdy világa, amely ugyan nem feltétlenül vidám, de olyan erős atmoszférát mutat be abból a korból – ez mára teljesen elveszett – amelyben jólesik időnként megmerülnöm, másrészt nagyon szeretem átadni magam a Szindbád lassú sodrásának: ez napjainkban egyre nehezebben fellelhető.
Az a jelenet, amelyben Latinovits (Latinovits Zoltán, a film főszereplője) megebédel, mialatt átbeszéli életük történetét Vendelinnel, a főpincérrel, az valami egészen zseniális. Az a tempó, amellyel a bőséges étkezés minden apró részletét közeliben mutatják... Kérem szépen, ez gyönyörű, ahogy vágják a paprikát, úszik a zsír a levesen, hát ilyen filmeket ma már nem csinálnak, ezt egy mai gyerek már nem is bírná végignézni, pedig része a magyar kultúrának és mindannyiunknak látnia kéne!
Ezt a filmet azért is szeretem nagyon, hiszen a sport köztudottan közel áll hozzám, ám – bár a cím erre enged következtetni – elsősorban nem a kiemelkedő sportteljesítmények miatt jelentős alkotás, hanem a „Kell egy csapat!"-szlogen miatt, mely örökké aktuális lesz.
A régi idők focija gyönyörűen mutatja be, milyen nehézségekbe ütközhet összerakni egy csapatot, hogyan lehet egy életen át tartó hitet adni nekik; ez az egész világ hihetetlenül szép.
A film ennyi év távlatából is azt üzeni nekünk, hogy a játék szeretete mindenen túlmutat: mindegy, csak játsszunk!
Szerintem sokunknak nagy kedvence ez a film, akárhányszor meg tudnám nézni, az első perctől rendre visszaidézi gyermekkoromat, hiszen egy remekül kivitelezett gyermekfilm, és biztos vagyok benne, hogy minden kortársam rendszeresen idéz – akár akaratlanul is – a filmből, így félszavakból is megértjük egymást. Bagaméri, a Hörömpő cirkusz, Lópici Gáspár mindannyiunknak régi ismerőse, hiszen meghatározó élményeink fűződnek hozzájuk, máig velünk élnek.
Bár korosztályhoz kötött, mégis azokon átívelő alkotásnak tartom. Életem első 25 évét a szocializmusban éltem le, és ahogy ez a film ennek valami egészen bravúros görbe tükrét tartja nézői elé, kivételes alkotás lett. Úgy gondolom,
A tanú a bátorság szimbóluma, hiszen elkészítése és bemutatása is merész és üzenetértékű.
A film a FILMIO-n elérhető cenzúrázatlan változatban is, alig várom, hogy megnézzem! Amellett, hogy ez az alkotás szerintem egy megdöbbentően erős kor- és kórkép, számtalan szállóigét kölcsönzött a közbeszédnek. Ezek nagy részét a fiatalok már nem tudják dekódolni, nem is tudják, hogy „az élet nem habos torta" és, hogy „a tények makacs dolgok" A tanúban hangzottak el először. Ezek a mondatok kivétel nélkül fején találták a szöget, és elvitathatatlan részei a mai gondolkodásunknak. Ha van top 10-es magyar filmlista, ez biztosan rajta van.
Az első magyar Oscar-díjas rövidfilm egy apró légy történetét mutatja be, a film nézője pedig az ő szemével láttatja a világot, aki egy őszi napon betéved egy nagy kertben álló házba, és egy, számára idegen terepen menekül a légycsapóval közelítő üldözője elől.
Az 1980-ban bemutatott magyar rajzfilmet Rofusz Ferenc rendezte, és ez a zseniális alkotás nem véletlenül lett Oscar-díjas, és lett meghatározó része a magyar filmművészetnek.
Azért tartottam fontosnak A legyet megemlíteni, ugyanis nem csupán egész estés nagyjátékfilmek találhatók meg a FILMIO kínálatában, hanem számtalan dokumentumfilm, rövidfilm is helyet kapott itt, melyek átölelik a teljes hazai filmkultúrát.
A rendkívüli kínálatban mindenki megtalálja majd, amit keres és érdemes kiszámolni, ha ketten elmegyünk moziba minden „kellékkel" egyetemben, abból hány havi előfizetésünk jönne ki?!
Ezt a filmet – bár nagyon megosztó filmként emlékszem rá – én nagyon szeretem, gyönyörű filmnek tartom. Első megnézésekor szó szerint odaszögezett a székbe, főként a kimagasló látványvilága és a magával ragadó színészi alakítások miatt. Számomra a hatvanas éveket idézi meg, ekkor készült ugyanis számos Jókai-adaptáció, valamint az Egri csillagok is.
A Kincsem hangulatában, nagyszabásúságát illetően is bátran az említettek nyomdokába lépett és stílusában, hangulatában is a nagy elődökkel egyenértékűnek tekinthető.
A rendkívül gazdag magyar filmörökség a kultúránk része: ahogy az iskolákban van kötelező olvasmány, úgy kéne lenniük kötelező filmeknek is, hiszen sokszor az élményeink kapcsán elegyedünk beszédbe egymással, azok kötnek össze minket.
"Úgy gondolom, már nem vagyunk messze attól, hogy eszközök híján nem tudjuk lejátszani a nagy becsben tartott VHS-kazettáinkat és DVD-inket, ezért kiemelt jelentőségű, hogy a FILMIO-val elérhetővé vált a nagy közös magyar filmgyűjtemény, amelyre bárki előfizethet, hiszen mindenki számára elérhető. Egy ilyen grandiózus, több mint 500 filmet tartalmazó, egyre gyarapodó gyűjteményt senki nem tudna otthon összeállítani."
A FILMIO, a magyar filmek gyűjteménye egyedülálló szórakoztató és kulturális szolgáltatásként, kínálja exkluzív tartalmait és a könnyű hozzáférést, ahol mindenki megtalálja kedvenc filmjei mellett a legújabb magyar mozifilmeket is - ráadásul kiemelkedő minőségben.
A cikk a FILMIO támogatásával készült. További információ itt.