Michel Keaton új filmje még ha ígéretes is, de nem egyedei a filmtörténelemben. Az apa-lánya kapcsolat az egyik legérzelmesebb és legbonyolultabb kötelék, amit a filmvásznon is gyakran bemutatnak. Ezek a történetek hol meghatóak, hol megrázóak, de mindig mély érzelmeket váltanak ki a nézőkből. Listánkban most összegyűjtöttük a legemlékezetesebb filmeket, amelyek az apák és lányaik különleges viszonyát tárják elénk.
Nemcsak a mozivásznon, de a valóságban is apa-lánya párost alkotott Peter Bogdanovich klasszikusának két főszereplője. A kis Tatum O’Neal és édesapja, a hollywoodi legenda Ryan O’Neal (Love Story, Barry Lyndon) egy gazdasági világválság idején Amerika-szerte kóborló szélhámospárost játszottak el ebben a humorral teli, mégis szívszorító fekete-fehér alkotásban.
Tatum O’Neal élete első filmszerepe mindössze 10 évesen az Oscar-díjat is elhozta számára, amivel máig ő minden idők legfiatalabb győztese.
Apa mesél a kislányának: létezik ennél bensőségesebb helyzet? Ebben a filmben viszont szokatlan a mese, hisz egy szabálytalan romantikus filmről van szó, egyedi elbeszélői megoldással.
A főszerepben Ryan Reynolds egy harmincas, magánéleti zűrök közepén lévő apukát alakít, aki a kislánya kérésére és kommentálása közepette elmeséli a szerelmei történetét – de a neveket megváltoztatja benne, így egészen a sztori végéig nem tudhatja a gyermek és a nézők sem, melyik szereplő is lesz az ő anyukája.
Minden apa rémálma valósul meg ebben a kőkemény akciófilmben, amikor a főszereplő Liam Neeson kislányát egy külföldi út során elrabolják, és emberkereskedők kezébe kerül.
De a rosszfiúk azzal nem számolnak, hogy ez az apuka egy veterán titkosügynök, aki már az első pillanatban olyan monológgal kezdi a helyzet kezelését, hogy ami azóta instant klasszikussá vált.
Ami gyerekkorban elromlott, az helyre lehet még később hozni? Ha teljesen visszacsinálni nem is, de jóvá tenni sok dolgot képes az ember. Az élet második, sőt utolsó esélye megragadásának, a visszatérés lehetőségének témáját gyakran dolgozzák fel filmek a sport világába helyezve, A pankrátorban pedig ez összefonódik cikkünk témájával is.
Hisz ebben a történetben a főhős nemcsak a pályafutása, de a szerelem és a gyerekével való viszony vonatkozásában is második esélyt kap, ahogyan az a főszereplő Mickey Rourke karrierjével is történt.
Nem hagyhattuk ki azt a filmet sem a listánkról, ami az apa-lánya viszony kapcsolat utolsó fázisáról mesél megrázó erővel.
Ráadásul a korszakos színészlegenda Anthony Hopkins pályájának megkoronázását jelentette az Oscar-díj, amit a címszerepért nyert el a legutóbbi gálán. A demenciával küzdő, lánya felügyelete alatt élő öregúr elméjébe tett hátborzongató és megható bepillantást az ő alakítása emelte örökérvényűvé.
Szintén Oscar-díjat ért (Ezen az Oscaron pofozkodott a színész, miután átvette a legjobb színésznek járó elismerést.) egy apafigura Will Smith számára, ráadásul egy valódi és közismert apuka mozis változatát megformálva.
A női teniszt hosszú évekig uraló Williams nővérek híres-neves és ellentmondásos megítélésű édesapjáról szóló film története olyan kérdések körül forog, amik minden apa dilemmái is egyben. Mi mindent tett meg, mi mindent kellett megtennie neki és a lányoknak a sikeres életért, és ez vajon megérte-e?
Október 17-től látható a hazai mozikban ez a vígjátékként induló, ám komolyabb húrokat is pengető film, amiben a 70 felett járó Michael Keaton karakterének élete borul fel totálisan, amikor a második felesége elvonókúrára megy, így neki kell gondoskodnia a kisgyerekeikről. Jobb híján az első házasságából született, már felnőtt lánya (Mila Kunis) segítségét kéri, ami nem csak új szintet jelent kettejük kapcsolatában, de mindkettőjük viszonyában is az apasággal, az apai szereppel kapcsolatban.