Paul Mescal, Denzel Washinton, Pedro Pascal és persze Connie Nielsen egy újabb gladiátor történetét meséli el nekünk az első részt is jegyző Ridley Scott irányításával. De mi minden tudható a napokban mozikba került, sokak által fölösleges folytatásnak nevezett Gladiátor 2-ről?
1.
A rendezőlegenda Ridley Scott (Alien, Szárnyas fejvadász, Mentőexpedíció) gyerekkorában Hollywood nevezetes „kardos-szandálos” filmjein (Ben-Hur, Kleopátra, Spartacus) nőtt fel és szeretett bele a moziba, így számára személyes ügyet jelentett az antik Rómában játszódó Gladiátor elkészítése az ezredfordulón. Az Oscarokkal megszórt kasszasiker után pedig a folytatást is rögtön el akarta készíteni.
2.
Először a forgatókönyvíróként is dolgozó világhírű zenészt, Nick Cave-et kérte fel egy folytatás megírására. Cave változatában a második rész arról szólt volna, ahogy a főhős, Maximus megjárja a túlvilágot, majd visszatér az emberek közé örök harcosként. A hollywoodi stúdiók viszont nem bizonyultak vevőnek egy ilyen folytatásra.
3.
Miután a közvetlen folytatás terve kútba esett, és Russell Crowe is kiöregedett a szerepből, a projekt hosszú évekre pakolópályára került, ráadásul az eredeti film jogai is gazdát cseréltek két hollywoodi stúdióóriás között.
4.
Ridley Scott végül úgy döntött, hogy egy új történetet mesél egy új gladiátorral – aki azért fontos szálakkal kapcsolódik az első film főhőséhez. Az új sztori pedig éppen annyi idővel játszódik a korábbi után, mint amennyi a két film készítése között is eltelt.
5.
Fontos szereplőként tér vissza az első részből Marcus Aurelius császár lánya, a Maximusszal szerelmi viszonyba is keveredő Lucilla (Connie Nielsen).
6.
Az új szereplők közül természetesen kiemelkedik a főhős gladiátort játszó, fiatal ír színésztehetség Paul Mescal, míg a sztárfaktort az intrikus római előkelőség bőrébe bújó Denzel Washington és a Birodalomért mindenre kész katonát megformáló Pedro Pascal szállítják.
7.
Paul Mescal egy mindössze félórás online videobeszélgetés után már egyből meg is kapta a főszerepet Ridley Scott-tól. A rendező azt mondta, addigra már rég eldöntötte a korábbi szerepei alapján, hogy vele szeretne dolgozni.
8.
Ridley Scott nagyon szeretett volna orrszarvúkat az első Gladiátor arénás jeleneteibe, ám akkor ez anyagi okok miatt nem valósulhatott meg. Most azonban igen, és a rinocéroszos akciójelenet a Colosseumban jelentőset dobott is a film költségvetésén.
9.
A Gladiátor 2 egyes információk szerint 250, más források szerint 310 millió dolláros költségvetésből készült, ezzel ott a helye minden idők legdrágább produkciói között.
10.
A film forgatásának nagy része Máltán zajlott, és a produkció nem csak helyszínként használta ki a szigetország adottságait, de adózás terén is. Az ottani kedvező szabályok révén 47 millió eurónyi adóvisszatérítést tudtak elszámolni, ami rekordnak számít az Európai Unióban forgatott filmek között.
11.
További fontos forgatási helyszínül szolgált Marokkó is, a műtermi körülményeket igénylő jeleneteket pedig egy angliai filmstúdióban rögzítette a stáb.
12.
A film elején látható tengeri csatát valójában egy sivatagban vették fel, a vizet utólag varázsolták oda digitálisan. A Colosseumot viszont 60%-ban megépítették igazi díszletként.
13.
A forgatás 2023 tavaszán kezdődött, de alig egy hónap után a hollywoodi színészsztrájk miatt abbamaradt. Csak 2023 őszén tudták folytatni a munkálatokat, és akkor már nagyon kellett sietni, hogy beleférjenek az időbe a színészek más elkötelezettségei miatt.
14.
Az első Gladiátornak a zenéje is klasszikussá vált, köszönhetően Hans Zimmer Oscar-jelölést érő dallamainak. Zimmer maga döntött úgy, hogy nem tér vissza a folytatásra, de áldását adta az utódjára, Harry Gregson-Williamsre. A már ismert dallamok pedig azért így is felcsendülnek itt-ott a második részben is.
15.
A Gladiátor 2-t az ausztrálok láthatták először, ugyanis Sydneyben már október 30-án tartottak belőle vetítést. A hivatalos díszbemutatónak London adott otthont november 13-án, a magyar mozik pedig november 14-től vetítik a filmet.