A tudósok, akik az utóbbi ásatásokat végezték az Artúr Király Csarnokánál, számos kormeghatározási technikát alkalmaztak, hogy megállapítsák, a csarnok 5.000-5.500 évvel ezelőtt épült. Az eredmények vitatják azt az elképzelést, hogy a struktúrának bármi köze van a mitikus Artúrhoz, aki a Kr.e. 5. vagy 6. században élhetett, bár a legtöbb történész úgy gondolja, hogy egyáltalán nem létezett, és hogy egy hagyományos meséken alapuló középkori fikció.
Tim Kinnaird, a skóciai Szent András Egyetem geokronológusa azt nyilatkozta, hogy adva, hogy a műemlék 4.000 évvel régebbi, mint ahogyan a legtöbb ember gondolta, a műemléket most a Bodmin Mocsár őskori vidékének kontextusában kell szemlélni.
Kinnaird az optikailag stimulált lumineszcencia (optically stimulated luminescence: OSL) technika szakértője, amivel felmérik, hogy bizonyos ásványok mikor voltak legutóbb napfénynek kitéve. A rejtélyes struktúra korának meghatározásához az OSL eredményeit kombinálták más kormeghatározási technikákkal, mint például az eltemetett pollenek és rovarpeték szénizotópos kormeghatározása.
Az Artúr Király Csarnoka nem az egyetlen őskori struktúra, amit Artúrral társítanak.
Az Artúr Köve, egy 5.700 éves üreges sír Herefordshire-ben, amit a legendákkal szintén Artúr királyhoz kapcsolnak. Az egyik történet azt állítja, hogy egy Artúrral a helyszínen harcoló óriás elesett és könyöke egy lenyomatot hagyott a síron.
Az Artúr Király Csarnoka egy szokatlan elhagyatott struktúra a Bodmin Mocsár egy távoli részén; a „mocsár” itt azt jelenti „nyílt felföld”, talán egy a régi angol szóból, ami mocsarat jelent. Négyszögletű. Egy körülbelül 21X49 négyzetméteres föld és kő árokból áll és a töltés belső felszíne 56 álló kővel van telehintve.
A Történelmi Anglia kormányhatóság a struktúrát középkori állati karámként sorolta be, bár álló kövei és észak-dél irányú igazításuk azt mutatja, hogy őskori lehet. Most az új kormeghatározás megállapította, hogy a szerkezetet Kr.e. a késői 4. évezredben építették, a neolitikum idején, ami azt mutatja, hogy régebbi, mint a Stonhenge legrégebbi részei.
Kinnair azt nyilatkozta, hogy az Artúr Király Csarnokáról most kiderült, hogy a Bodmin Mocsáron lévő számos őskori műemlék egyike, ami azt mutatja, hogy egy aktív újkőkori közösség műemlékekben gazdag vidéket épített ott.
Más közeli újkőkori struktúrák: a sziklás dombos elkerített helyek, mint például a Rough Tor; az álló kövek; és a hosszú sírhalmok.
Bodmin Mocsarat régóta úgy tekintik a legendákban, hogy Artúr végső csatájának, a camlanni csatának a helyszíne. A középkori walesi szövegek szerint Artúr és lovagjai a 6. században Mordred lázadó serege ellen harcoltak Camlann-nál. Vannak akik szerint a helyszín a Bodmin Mocsár szélén lévő kelta város, Camelford.
A legendák szerint Mordredet - a különböző szerzők szerint vagy Artúr unokaöccse, vagy törvénytelen fia, – megölték a csatában, míg Artúr halálosan megsebesült és egy mágikus hajóval a rejtélyes szigetre, Avalonra vitték.
Bodmin Mocsár körül számos ókori helyszínt kapcsolnak az artúri legendákhoz, és a 16. században azt mondták, hogy maga Artúr gyakran járt az Artúr Király Csarnokába. De az új eredmények azt mutatják, hogy a struktúra már több ezer éves kell legyen, ha Artúr valaha is oda ment.
A Cornwalli Régészeti Társaság - mely részt vett az ásatásban - szóvívője azt nyilatkozta, hogy az, hogy Artúrral való társítás a struktúra ismeretlen eredetét mutatja.
(Forrás: Live Science: https://www.livescience.com/)