Sokak számára a legfontosabb újítás az a speciális pályázati konstrukció, melynek értelmében részben, vagy akár egészben vissza nem térítendő támogatássá alakítható a felvett EU-s hitel. A várható új pályázói rendszerről Cserjési Andrást, a Napitender.hu Kft. tulajdonosát kérdeztük.
Melyek lehetnek a vissza nem térítés feltételei a közeljövő pályázatai során?
A hatósági tervek szerint a pályázatok során megítélt, hitelként kapott fejlesztés 10%-át nem kell visszafizetni, ha a 12 hónapos projektmegvalósítási időszakot teljesíti a nyertes pályázó. Ha pedig a legfeljebb 3 éves fenntartási időszakban a különböző gazdasági mutatók szerint tovább fejlődik a vállalkozás, akkor a fennmaradó 90%-nyi hitelt sem kel visszafizetnie, így tehát akár a teljes hitelösszeg lényegében támogatássá alakulhat át.
Kik lesznek majd jogosultak az új pályázati konstrukcióra?
Természetesen továbbra is a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások lesznek a pályázatok legfőbb kedvezményezettjei. Minimum 1 lezárt üzleti év és 1 fős statisztikai létszám, minimális bevétel mind-mind továbbra is alapvető feltételek lesznek az induláshoz.
Mekkora a feltételesen vissza nem térítendő támogatás összege?
Azzal kell számolni, hogy a legtöbb pályázat esetében az elérhető támogatás tervezett összege 5-50 millió forint lesz. Ez az összegekre értendő tartomány természetesen pályázatonként más és más sávban fog mozogni.
Milyen lesz az új értékelési rendszer?
A támogatási kérelmek értékelése jelen állás szerint 100 pontos rendszerben fog történni, majd ezt követi a szintén értékelésre kerülő, legfeljebb 12 hónapos projektmegvalósítás időszaka. Ezt követi a fenntartási időszak és ha utóbbi alatt pozitív gazdasági elmozdulás van a nyertes (cég) életében, akkor születhet majd döntés a hatóságok részéről a visszatérítendő támogatás vissza nem térítendővé alakításáról.
Melyik lesz az első pályázat, amely már az új elképzelések szerint fog kiírásra kerülni?
Már társadalmi egyeztetés alatt van a Mikro-, kis- és középvállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak, diverzifikációjának és technológiai modernizációjának támogatása című pályázat tervezete, mely idén ősszel fog elindulni és már az új szabályok szerint kerül lebonyolításra. A pályázat fókuszterületei: új eszközök beszerzése és technológiai fejlesztések.
Teljesen ingyen kaphatom meg a támogatást, ha teljesítem a feltételeket?
Igen, kamatmentes a támogatás. Sőt a fejlesztésre kapott hitel összegét sem kell visszafizetni abban az esetben, ha a legfeljebb 3 éves fenntartási időszakban az előírt vállalások szerint fejlődik az adott vállalkozás. Visszafizetési kötelezettség esetén is csak a hitel összegét kell visszafizetni 0% kamattal.
Milyen szempontok alapján lesz a vállalkozásom eredményes a 3 éves fenntartási időszakban?
A lehetséges szempontok természetesen gazdálkodási mutatók lehetnek, így pl.: bruttó hozzáadott érték (BHÉ); személyi jellegű ráfordítás mértékének alakulása; adózás, kamatok és értékcsökkenési leírás előtti eredmény (EBIDTA); valamint egyéb szempontok alapján. A végleges feltételeket az adott pályázati konstrukció életbe lépése előtt hirdetik ki.
Mikor lép életbe ez új pályázati szabályozás?
A Pénzügyminisztérium jelenleg is dolgozik a csomagon, tájékoztatásuk szerint idén (2019) ősszel léphet életbe az új szabályozási rendszer.
Hogyan tudnak a kisvállalkozások még nagyobb eséllyel támogatásokhoz jutni az új uniós ciklusban?
Azt javasoljuk a pályázatok iránt érdeklődő vállalkozásoknak, hogy ha tehetik, vegyenek igénybe olyan szolgáltatásokat, melyek által a pályázatfigyelés mellett kizárólag sikerdíjas pályázatírást is kaphatnak az adott pályázatíró cégtől, hiszen ezáltal is csökkentik a pályázati költségeiket. Továbbá a pályázatfigyelés és a megfelelő időben történő reagálás azért is kiemelkedő jelentőségű tényezők, mert a pályázók ezek segítségével tudnak megfelelően felkészülni és minőségi, támogatásra esélyes pályázatokat benyújtani az illetékes, pályázatokat értékelő hatóságok részére.