Már a jövő sem a régi - jegyezte meg a londoni értéktőzsde sorsának gyakorta meghökkentő fordulataira utalva a pesti börze elnöke. Simor András a közelmúltban egy könyvbemutatón az egész európai tőkepiac szempontjából meghatározónak ítélte az LSE jövőjének alakulását.
Bármilyen furcsa is, a tét már nem az, hogy a kontinens sok tekintetben első értékpapírpiacának ki lesz a gazdája. A tegnap hivatalosan is vételi ajánlatot tevő svéd OM Gruppen, az INSTINET, a Reuters részvénykereskedelmi szárnya, netán a párizsi, az amszterdami és a brüsszeli piac egybeolvadásából létrejövő Euronext tőzsde. Nem írható le a Deutsche Börse sem. Nyílt titok, ha végképp reménytelen lesz a London-Frankfurt-fúzió, a németek is versenybe szálnak az LSE-ért. (A korábban iX névre keresztelt közös piac ügye egyelőre holtvágányon van, a londoni tőzsde csütörtöki közgyűlésén nem szavaznak az ügyben, s várhatóan hasonlóképp járnak el a frankfurti börze részvényesei is.) Ez pedig már az jelentené, hogy az eddigi "békés" európai tőzsdekoncentrációnak vége szakadna. Immár nem egyesülésről, együttműködésről lenne szó, hanem a legerősebb diktálná a játékszabályokat. Nem véletlen, hogy az iX-ért a legjobban nem a brit fővárosban vagy a Majna partján aggódtak, a közös piacot a "kicsik", többek között a madridi és a milánói tőzsdék féltették.
Más szemszögből - elsősorban Brüsszelből - nézve viszont akár közömbös is lehet az integráció menetrendje. Az unió döntéshozóinak elsősorban az a fontos, hogy az óriástőzsde európai legyen. Konkurenciát tudjon jelenteni a tengerentúli börzéknek.
Az LSE sorsa ez ügyben is meghatározó lehet. Brit sajtójelentések alapján ugyanis annak is híre ment, hogy az OM Gruppen tárgyal a New York-i elektronikus piaccal. Eszerint a Nasdaq csatlakozna és erősítené a svédek ajánlatát a londoni tőzsdére. Ezt a híresztelést az OM Gruppen elnök-vezérigazgatója nem volt hajlandó kommentálni a CNBC tévének nyilatkozva. Nem cáfoljuk és nem erősítjük meg a hírt - mondta Per Larssen, megváloszalatlanul hagyva az amerikaiak megjelenésének kockázatára vonatkozó kérdést.
Így vagy, úgy de rövidesen eldől a kérdés, a londoni tőzsdetagoknak hatvan napjuk van, hogy válaszoljanak a 800 millió fontos svéd ajánlatra. A várható döntést még megbecsülni is nehéz lenne. Az LSE jelenlegi menedzsmentje ugyan határozottan elutasítja az OM Gruppent, s Frank-furt felé "kacsintgat". Don Cruickshank elnök és Gavin Casey vezérigazgató helyzete azonban mindennek tekinthető, csak éppen szilárdnak nem. Az iX-terv ellen ágáló részvényesek leplezetlenül hatalomváltást követelnek. A nagyságra negyedik londoni tőzsdetag Garban Intercapital vezetője a vasárnapi The Sunday Timesban elmondta, hogy az iX-terv bejelentése óta például vele senki sem konzultált a börze magasabb vezetői közül. Michael Spencer melegen javasolta, hogy Cruickshankot váltsák le, a helyére válasszák meg a londoni határidős piac (LIFFE) elnökét, és az egyéb terveket elvetve egyesítsék inkább a LIFFE-vel az LSE-t.
Máté T. Gyula
(Magyar Hírlap)
Korábban:
Fokozódó harc a londoni tőzsdéért
(2000. szeptember 6.)