A kelet-európai térség átalakuló gazdaságait segítő londoni székhelyű pénzintézet a piacgazdaság négy alapvető eleme, a vállalkozások, a piac és kereskedelem, a pénzügyi intézmények és az infrastruktúra fejlettségét méri a működési területén lévő 27 országban 1-től 4 pluszig adott értékelésében.
Londonban vasárnap kiadott 2002. évi jelentésében Magyarország a nagyméretű privatizáció megvalósítására 4, a kisméretűre 4 plusz, a vállalat irányítás és a vállalkozások átalakítására 3 plusz osztályzatot kapott.
A piac és kereskedelem terén az árliberalizációt 3 plusz, a kereskedelem és árfolyamrendszer liberalizációját 4 plusz, a versenypolitikát 3-as osztályzattal illeték a bank közgazdászai. A bankreform és a kamatliberalizáció 4, a tőkepiacok és a nem banki pénzintézetek reformja 4 mínusz, az infrastruktúra reformja is 4 mínusz osztályzatot kapott.
Az országról készített részletes jelentés rámutat arra, hogy miközben a gazdaság teljesítménye változatlanul erős marad, a fiskális egyensúlyhiány nagyobb ellenőrzése megköveteli az áttekinthetőség javítását és a kiadások szigorúbb kézben tartását az EU csatlakozásból eredő költségvetési nyomások hatékony kezelése érdekében.
Az EBRD előrejelzése Magyarország esetében 2002-ben 4 százalék körüli GDP növekedéssel számol, amely 2003-ban akár 5 százalék fölé emelkedhet. A jelentés felhívja a figyelmet arra, hogy csak a költségvetési kiadások jelentős visszafogásával tartható az idei 3,5-5,5 százalék közötti inflációs cél.
A hazai vállalatok erősítése érdekében az EBRD sürgeti ezen cégek segítését, felkészítendő az EU-csatlakozás utáni időszak versenynyomásaira, illetve a külföldi tulajdonban lévő nagyvállalatoknak nyújtandó kedvezmények eltörlését.
A bank szakemberei felhívják a figyelmet arra, hogy a külföldi vállalatokkal szemben alkalmazott diszkrimináció az infrastrukturális beruházások terén elbátortalanította a külföldi befektetéseket. Világos erőfeszítéseket sürgetnek annak érdekében, hogy a kormány jelezze a befektetőknek: megvalósul az áttekinthetőséghez való visszatérés.
Tőzsdei szakértők szerint bizonytalan, hogy a befektetők hogyan értékelik a Mol Rt. friss bejelentéseit a Slovnaft-tranzakcióról, illetve a magyar olajtársaság hároméves módosított stratégiájáról. Rátkai Orsolya, az OTB Bank Rt. elemzője szerint a Mol lesz a kereskedés fókuszában, így annak árfolyammozgása meghatározó a piac egészére. Trippon Mariann, a CIB Bank Rt. elemzője szerint szintén kiszámíthatatlan a befektetők reakciója a Mol bejelentéseivel kapcsolatban. Úgy véli, a zártkörű alaptőke-emelés negatív hatású lehet, emiatt a nyitásban inkább gyengülést valószínűsít a Mol árfolyamában.