Török Zoltán, a Raiffeisen Értékpapír Rt. makroelemzője kérdésünkre elmondta, hogy legalább 100-150 bázispontos kamatcsökkentésre volna szükség a forint sávon belül tartásához. A nulla százalékos kamatcsökkentéssel tovább folytatódik a jegybank "eddigi kiszámíthatatlan politikája", mondta Török Zoltán. A szakértő szerint azért lett volna ésszerű a kamatvágás, mert a sávszélnél olcsóbb árfolyam esetén a kötelező jegybanki intervenció meglehetősen költséges, ráadásul csak rövidtávú megoldást jelent, és nem fordítja meg a piaci hangulatot.
Rendelje meg!
A FókuszOnline-ban!A Magyar Nemzeti Bank szóvivője, Misura Gábor az [origo]-nak elmondta, hogy a jegybank politikája nem árfolyam-, vagy kamatkövető, hanem mindig az inflációs célt követi, ezért a Monetáris Tanács döntését nem kell külön indokolni. Az esetleges intervencióra vonatkozó kérdésre a szóvivő elmondta, hogy annak költségei a korábbi éveknél sokkal kisebbek lennének, és az árfolyam szélesítése előtt mindig is ezt a gyakorlatot követte a jegybank.
A forint árfolyamán nem lesz érezhető a jegybanki döntés, mondta az [origo]-nak a Hamilton International devizaszakértője, Misur Gábor. A szakértő szerint a döntés vélhetően rányomja majd a bélyegét a makrogazdasági mutatókra. A nemzeti fizetőeszköz továbbra is a sáv erős oldalán fog mozogni, Misur Gábor szerint. Az inflációhoz képest a forint reálkamata már nem csak az európai kamatszinthez képest nagyon magas, hanem a régióban is egyedülálló, mondta a szakértő.
A forint félórával a Monetáris Tanács döntésének bejelentése után 14,94 százalékon állt a sáv erős oldalán a bankközi devizapiacon hétfőn 15 órakor, szemben a döntés előtti 14,87 százalékos helyzetével. Az euróval délelőtt 235,00 forint felett kereskedtek, a kamatdöntés után 234,75/85 forintig csökkent az euró ára a 234,69 forintos sávszéltől alig néhány fillérre. A dollárral reggel óta lényegében változatlan, 222,70/80 forintos árfolyamon kereskednek.