A miniszterelnök az ország helyzetét értékelő keddi beszédében bejelentette, hogy a kormány márciustól 150 milliárd forintos fejlesztési hitelprogramot indít, melynek keretében hosszú távú, kedvező kamatozású hitelhez juthatnak a magyar vállalatok. Ezen felül 40 milliárd forint szolgál majd a kis- és középvállalkozások tőkepótló hitelprogramjára, és a kabinet 10 milliárd forinttal emelni kívánja a magyar cégek külföld piacra jutását elősegítő Corvinus Rt. alaptőkéjét.
A két hitelprogramhoz szükséges forrásokat, és a Corvinus Rt. alaptőke-emeléséből 7,5 milliárd forintot a Magyar Fejlesztési Bank által felvett hitelekből finanszírozza a kormány - mondta az [origo] kérdésére Máté Dániel, a Pénzügyminisztérium sajtófőnöke. A hitelprogramok részleteit - milyen cégek, milyen feltételekkel és mekkora kamat mellett juthatnak kölcsönhöz - a gazdasági tárca dolgozza ki - tette hozzá a sajtófőnök.
Máté Dániel szerint a Magyar Fejlesztési Bank a hitelprogram segítségével kezdi betölteni feladatát, vagyis a tőkeszegény, de bíztató perspektívát kínáló vállalkozások tőkéhez juttatását. A szóvivő a kedden bejelentett Európa terv és a Széchenyi terv közötti különbséget abban látja, hogy míg az előző kormány által létrehozott támogatási rendszer ingyen juttatta tőkéhez a pályázó cégeket, addig most hitelekről van szó, melyeket ki kell gazdálkodni.
Az [origo] kérdésére Máté Dániel közölte: a kabinet gazdaságfilozófiája nem változott, továbbra is a közterhek mérséklésével kívánják jobb helyzetbe hozni a vállalkozásokat, de szükségesnek látták a közvetlen támogatási forma bevezetését is.