A kereskedelmi szálláshelyekre 2002. év folyamán 2,9 millió, az előző évinél 3 százalékkal kevesebb külföldi vendég érkezett. Az általuk eltöltött vendégéjszakák száma 7 százalékkal esett vissza, és alig haladta meg a 10,1 milliót. A külföldi vendégek minden szállástípusban kevesebb éjszakát töltöttek el 2002-ben, mint 2001-ben. A szállodákban - ahol a külföldivendég-éjszakák közel háromnegyedét regisztrálták- ez a visszaesés összességében 3 százalékos volt.
Nem érintette a külföldi vendégforgalom hanyatlása a négy- és ötcsillagos szállodákat, míg az ennél alacsonyabb kategóriájú szállodákból jelentősen (5-21 százalékkal) kevesebb külföldi vendégéjszakát jelentettek. Az egyéb típusú szálláshelyek közül a vendégéjszakák száma egyharmadával csökkent a turista- és ifjúsági szállókban. A panziókban és a kempingekben egyaránt 13 százalékkal volt kevesebb az eltöltött vendégéjszakák száma.
A külföldivendég-forgalom erős területi koncentráltságára utal, hogy a külföldi vendégéjszakák 70 százalékát a fővárosban és a Balaton partján regisztrálták. Sopron-Kőszeghegyalját kivéve a kiemelt üdülőkörzetek mindegyikében visszaesett a külföldivendég-éjszakák száma. A Balaton partjára 4 százalékkal kevesebb külföldi vendég érkezett, akik 8 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek el, mint a megelőző évben.
Az Európai Unió országaiból az elmúlt évben 4 százalékkal kevesebb, 1,9 millió vendég látogatta meg a kereskedelmi szálláshelyeket. Az általuk eltöltött vendégéjszakák száma 7 százalékkal csökkent, és nem érte el a 7,2 milliót. Ebben nagy szerepe volt annak, hogy az unió országaiból érkező vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma 11 százalékkal esett vissza.
A fontosabb európai küldőországokból jelentősen visszaesett továbbá a holland, a lengyel és az olasz vendégéjszakák száma. Az Európán kívüli területekről Afrikából 25 százalékkal, Ázsiából 14 százalékkal, Amerikából 5 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek el. A külföldivendég-forgalom csupán Ausztráliából élénkült, 8 százalékkal.
A kereskedelmi szálláshelyek belföldi vendégeinek száma 2 százalékkal, a vendégéjszakáinak száma 1 százalékkal növekedett 2002-ben az előző évhez képest. A belföldivendég-forgalom kevésbé koncentrálódott a szállodákra, mint a külföldiek esetében, ebben a szállástípusban az éjszakák felét töltötték el a belföldi állampolgárok.
A szállodák szobafoglaltsága 2002-ben 45 százalékos volt, ami 1 százalékponttal alacsonyabb az előző évinél. A legmagasabb (60 százalékos) kihasználtsággal az ötcsillagos hotelek működtek. A szobakihasználtság romlása nemcsak minden szállodakategóriában, hanem minden szállástípusban is tapasztalható volt az elmúlt évben.
A kereskedelmi szálláshelyeken a tavalyi év folyamán folyó áron az előző évivel azonos összegű - 85,7 milliárd forint - szállásdíj-bevétel képződött. A szállásdíj-bevételek közel háromnegyede a külföldi vendégektől származott. A külföldi szállásdíj-bevételek az elmúlt év folyamán 4 százalékkal estek vissza, míg a jóval kisebb volumenű belföldi szállásdíj-bevétel 11 százalékkal növekedett. A szállásdíj-bevételek több mint 70 százaléka Budapesten és a Balaton-parton keletkezett.
A kereskedelmi szálláshelyek a januártól decemberig tartó időszakban összesen 158 milliárd forint bevételt realizáltak. Ez folyó áron 4 százalékkal több, mint az előző évi összes bevétel.