A nemzetközi viszonylatban jellemző tendenciákkal ellentétben Magyarországon még mindig nem a hosszú távú befektetéseket, életbiztosításokat, nyugdíjalapokat részesítik előnyben, hanem a hagyományos, rövid távú bankbetéteket - írja a Magyar Hírlap.
Ennek egyik oka a létbizonytalanságtól való félelem lehet, hiszen a lakosság 45 százaléka váratlan kiadásokra tesz félre, vagyis olyan takarékossági formát részesít előnyben, amely lehetővé teszi, hogy a szükséges pénz azonnal mozgatható, felhasználható legyen. Ugyanez az arány, azaz az elsősorban váratlan kiadásokra félretevők aránya 2001-ben 36, 2000-ben pedig csak 33 százalék volt. Legtöbbet, 45-47 százalékot a Közép-Dunántúlon tesznek félre, míg a legkevesebbet Pest megyében.
A banki eladósodás terén meredeken nő a lakáshitel-állomány. 2000-ben alig több mint százmilliárd forintot tett ki ezek összege, tavaly a második fél évben viszont már közel hatszorosára nőtt a lakásépítésre és vásárlásra felvett kölcsönök együttes összege.
Két év alatt érzékelhetően javult a magyarok közérzete, majdnem 70 százalékuk elégedett azzal, amit sikerült elérnie az elmúlt években. Ugyanilyen szintet ért el a bankokkal való elégedettség is.