Nemzetközi vita bontakozik ki Irak olaja körül

Vágólapra másolva!
Az USA sürgeti az Irak elleni szankciók feloldását, és az olajtermelés és -export újraindítását. Nem világos azonban az, hogy az ENSZ után ki felügyelje az iraki olajkereskedelmet. Az Egyesült Államok tagadja, hogy politikai hatalmi pozíciót szeretne kivívni, nem támogatja viszont az ENSZ fegyverellenőreinek visszatérését Irakba. 
Vágólapra másolva!

George W. Bush amerikai elnök az Irak elleni, 13 éve fennálló gazdasági szankciók feloldását kérte az Egyesült Nemzetek Szervezetének Biztonsági Tanácsától (ENSZ BT). Az amerikai álláspont szerint a szankciók feloldása elősegítené az újjáépítési folyamatot amelyben kulcsfontosságú az iraki olajtermelés visszaállítása, illetve további olajmezők feltárása.

A háborúpártiaknak fontosabb a Perzsa-öböl olaja/uzletinegyed/hirek/vilaggazdasag/20030313olajcikk.html

Az amerikai kérelem az első sarkpontja annak a hosszas vitának, ami az Egyesült Államok és az ENSZ között kezd kialakulni Irak jövőjével kapcsolatban, írta a Wall Street Journal. A szankciók feloldásához az USA-nak a BT jóváhagyására van szüksége - két állandó tag, Oroszország és Franciaország viszont biztosan megvétóz bármi olyan rendelkezést, ami az Egyesült Államoknak túl nagy teret biztosítana Irak gazdasági jövőjével kapcsolatban, illetve ami alátámasztaná a háború létjogosultságát.

A szankciók feloldásának összetett jogi vonzata van: először is át kellene strukturálni azt a rendszert, amely alapján az ENSZ szabályozhatja az iraki olajexportot és az abból származó bevételeket, az Élelmiszert olajért program keretében. Azonban ha a BT feloldja az olajimport szabályozását, felmerül a kérdés, hogy ki legyen Irak első számú partnere, aki felügyeli az iraki olajkereskedelmet.

Forrás: MTI
Iraki olaj - ki fogja csapolni?

Az amerikai javaslat szerint ez a szerep továbbra is az ENSZ-re hárulna, Amerika pedig csatlakozna a szervezethez, majd később iraki illetékesek is helyet kapnának. A franciák, oroszok és más - nem állandó BT-tag országok - nincsenek túlságosan elragadtatva az ötlettől, de amerikai illetékesek elmondták, hogy nyár elejéig találni fognak egy kompromisszumos megoldást a helyzetre, hogy addigra beindulhasson az olajkivitel.

Másodszor a szankciókat akkor lehetne teljesen feloldani, ha kiderülne, hogy Iraknak nincsenek tömegpusztító fegyverei - ezt pedig bizonyítani kellene valahogy. Az USA viszont nem támogatja jelenleg az ENSZ fegyverellenőrök visszatérését az országba, és ehelyett saját szakértőket kíván küldeni.

Nagy amerikai cégek sértették meg az iraki embargót/uzletinegyed/hirek/vilaggazdasag/20030415nagy.html

Az Egyesült Államok törekvéseivel sokan szembeszállnak. Egy BT-diplomata szerint nagy kereskedelmi érdekeltség a játszma tétje, és mindenki azért küzd, hogy biztosítsa a helyét a piacon, írta a Wall Street Journal. Bush elnök mindenesetre egy konferencián külön kiemelte, hogy Amerika nem saját irányítású kormányt akar felállítani Irakban: Az irakiak élete sokkal jobb lesz, mint az generációk óta volt, mondta az amerikai elnök.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!