Az OPEC szóvivője szerint ez az első alkalom, hogy nem OPEC országokat is meghívnak a szervezet rendkívüli tanácskozására. A hét meghívott szervezeten kívüli országok között olyan nagy olajtermelő nemzetek vannak, mint Mexikó, Angola, Norvégia vagy Oroszország.
Az OPEC elnöke, Abdullah al-Attija pénteken úgy nyilatkozott, hogy a többi termelő segítségére is szükség van, ha termeléscsökkentéssel akarják megállítani az árak további esését, ugyanis - mint mondta - az OPEC egyedül nem képes a piac stabilizálására.
Az OPEC április végi bécsi miniszteri értekezletén az olajtermelés csökkentése, de az összkvóta emelése mellett döntöttek. A kvótakötelezett tíz tagállam összkvótáját a februári emelés óta érvényes napi 24,5 millió hordóról napi 25,4 millió hordóra növelik tovább, de elhatározták, hogy a túltermelést csökkentik, mégpedig legalább napi 2 millió hordóval, lehetőleg az összkvóta szintjére. Az új termelési korlát június 1-jén lép életbe, az értekezletről kiadott közlemény szerint.
Szaúdi közlés szerint az OPEC kvótakötelezett tagjainak teljes termelése április végén napi 27,4 millió hordó volt. Az OPEC tizenegyedik tagja, Irak jelenleg nem értékesít olajat a világpiacon. A szaúd-arábiai olajminiszter, Ali al-Naimi az értekezlet után úgy nyilatkozott, hogy az OPEC következő, június 11-ére tervezett miniszteri értekezletén minden bizonnyal tovább csökkentik a termelést.
A szervezeten kívüli Norvégia nem sokkal az OPEC közleménye után bejelentette: fogadja el a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) meghívását a dohai rendkívüli értekezletre.
Norvégia a világ harmadik legnagyobb olajexportőre Szaúd-Arábai és Oroszország után, napi 3,0 millió hordónyi termeléssel.
Oslo néhány éve segítette az olajkartellt, hogy a kitermelés csökkentésével növelhesse az olajárakat. Arra a kérdésre, hogy ismét hajlandó lenne-e segíteni az OPEC-et, a szóvivő közölte: ezt a mostani meghívás elfogadásától függetlenül döntenék el, de a kérdés jelenleg nincs napirenden.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta péntek délután hordónként 24,96 dollár volt júliusra a londoni Nemzetközi Olajtőzsdén (IPE), 35 centtel drágább a csütörtöki zárónál.