Az előző hónaphoz viszonyított áralakulást a háztartási energia drágulása 0,26 százalékkal, a szolgáltatásoké 0,25 százalékkal, az egyéb cikkek, üzemanyagoké 0,12 százalékkal, a szeszes italoké, dohányáruké 0,05 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkeké 0,01 százalékkal emelte, míg az élelmiszerek árcsökkenése 0,32 százalékkal, a ruházkodási cikkeké pedig 0,10 százalékkal mérsékelte azt.
Stagnáló élelmiszerárak
1 hónap alatt - 2003. júniushoz viszonyítva - az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai összességükben nem változtak. Az idényáras élelmiszerek árcsökkenése (10 százalék) mellett mérséklődött az ára többek között a sertészsiradéknak (4 százalék), a szalonnának (2,8 százalék) és a cukornak (2,3 százalék). Emelkedett viszont a sajt (1,1 százalék), az éttermi étkezés és a csokoládé, kakaó (0,9 százalék), a kenyér (0,7 százalék), valamint a párizsi, kolbász és a cukrászáru, fagylalt (0,6százalék) ára.
A ruházkodási cikkeknél a kiárusítások következtében erőteljesebb csökkenés volt tapasztalható, mint előző hónapban. A tartós fogyasztási cikkek áremelkedését meghatározóan az új személygépkocsik 0,9 százalékos drágulása okozta, az e termékcsoportnál bekövetkezett árnövekedés így is alacsonyabb volt az átlagosnál.
Jelentősen drágult az energia
A többi kiadási főcsoportban az átlagot meghaladóan növekedtek az árak. A szolgáltatások közül az üdülési szolgáltatások 9,1 százalékkal, a helyi tömegközlekedés díjtételei 2,5 százalékkal drágultak. Az egyéb cikkek főcsoporton belül a járműüzemanyagok 2,3 százalékkal kerültek többe, mint 2003. júniusban, a virágok, dísznövények árai pedig 3,6 százalékkal mérséklődtek. A háztartási energia körében bekövetkezett 3,2 százalékos átlagos árnövekedés a vezetékes gáz 11,8 százalékos drágulásának - áll a KSH honlapján olvasható jelentésben.