Az európai uniós csatlakozással olyan versenyhelyzet alakul ki, amely alapvető változásokat hozhat a munkaerőpiacon. Bauer Bála elmondása szerint jövő májustól számolni kell azzal, hogy külföldről, elsősorban Szlovákiából nagyszámú, képzett munkavállaló érkezik Magyarországra, akikkel a határ menti területeken dolgozó hazai szakemberek kevéssé tudják felvenni a versenyt.
A szociológus szerint ennek oka a hazai szakképzésben is keresendő. A rendszerváltozás előtt a társadalom legnagyobb rétegét jelentő, jól képzett szakmunkások mára egyre kevesebben vannak, utánpótlásukat pedig még nem sikerült megoldani. Bauer szerint a jövőben a szakmunkás tudásának az érettségire kellene épülnie.
A közép- és felsőfokú végzettséggel rendelkező fiatalok elhelyezkedése is problémás. Jelenleg az érettségizettek mintegy 30 százaléka, a diplomások pedig mintegy 15 százaléka nem a végzettségének megfelelő munkakörben dolgozik; utóbbi a kapcsolati tőke hiányára vezethető vissza.
Hidvégi Péter, a Magyar Pályaválasztási Egyesület elnöke a konferencián elmondta, hogy a dél-dunántúli régióban ijesztően emelkedik a mindössze nyolc általánost végzett vagy még alapfokú végzettséggel sem rendelkező fiatalok száma. A Baranyában regisztrált mintegy 19 ezer állástalan fele tartozik ebbe a körbe, nekik a munkaügyi központ erőfeszítései ellenére is kevés az esélyük az elhelyezkedésre.