A forinthoz képest is gyengül a dollár
A bankközi devizapiacon kedden délelőtt egy dollárral 213,56/214,45 forint között kereskedtek, mintegy másfél forinttal gyengébben a hétfői szintnél.Kedden lát napvilágot az Egyesült Államokban a pénzügyminisztérium jelentése, amely az elemzők szerint megerősíti, hogy a harmadik negyedévben is a mindenkori csúcshoz közeli szinten maradt az amerikai folyó fizetési mérleg hiánya.
Egy eurót kedden reggel a londoni devizapiacon 1,2354 dollárért adtak. Az amerikai fizetőeszköz már a negyedik napja gyengül folyamatosan, egy kismértékű, pillanatnyi erősödést leszámítva, amit Szaddám Huszein elfogása váltott ki a piacon.
Az USA-nak mintegy 1,5 milliárd dollár befektetésre van szüksége naponta, hogy egyensúlyban tartsa folyó fizetési mérleget és a dollár értékét - írta a Bloomberg hírügynökség. Egy hétfői pénzügyminisztériumi jelentés szerint nemzetközi befektetők harmadannyi amerikai államkötvényt vásároltak októberben, mint a megelőző öt hónap bármelyikében. Mivel a befektetők többségének már így is sok amerikai kötvénye van, kevés az érdeklődés a piacon, mondták a szakértők. Ez további negatív hatással lehet a dollár árfolyamára.
Elmaradhatnak a befektetők
A Bloomberg elemzői konszenzusa szerint a folyó fizetési mérleg hiánya 136 milliárd dollár lesz a harmadik negyedévben, a rekordnak számító második negyedévi 138,7 milliárd dollár után, ami az amerikai GDP 5,1 százalékát tette ki. Egy évtizeddel ezelőtt negyedennyi volt a deficit az USA-ban, míg jelenleg Japánban és az Európai Unióban többlet van.
A BNP Paribas prognózisa szerint a dollár árfolyama tovább esik, és egy euró 1,25 dollárt, míg egy dollár 98 jent fog érni a jövő év második felében. Jelenleg a dollár/jen keresztárfolyam 107 körül mozog a nemzetközi devizapiacon. Az Egyesült Államok pénzügyi vezetése az alacsony kamatokkal az elemzők szerint csalogathatja ugyan a befektetőket adósságai finanszírozására, a Merrill Lynch befektetési bank szerint azonban az októberben kezdődött pénzügyi évben a hiány 600 milliárd dollárra fog rúgni, az előző évi 374 milliárd dollár után.
Deflációs hatás kezd kibontakozni
A fogyasztói árak novemberben 0,1 százalékkal emelkedtek az Egyesült Államokban októberről, az elemzők várakozási szerint. A kedden napvilágot látó kereskedelmi minisztériumi jelentés előtt a Bloomberg elemzői prognózisa a maginfláció növekedésére is ekkora. Idén a havi maginflációt nézve, havonta átlagosan 0,1 százalékos emelkedést regisztráltak, ami Lyndon Johnson elnöksége óta a legalacsonyabb szint.
Márpedig a defláció nem kedvez a világ legnagyobb gazdaságának, ahol a GDP kétharmadát a fogyasztói kiadások jelentik. Az amerikai gazdaság ugyan nem várt mértékben bővült a harmadik negyedévben, deflációs piacon azonban a költekezés háttérbe szorul, ami gátat szabhat az emelkedésnek.