Castilio Tanzit néhány napos spanyolországi tartózkodás után szombaton este tartóztatták le Milánóban, mielőtt még találkozhatott volna ügyvédjével, Michele Ributtival. Tanzi, aki 52 százalékos részesedésével a Parmalatnak még mindig a legnagyobb tulajdonosa, perdöntő dokumentumok megsemmisítésére készült. Elfogásában a rendőrség segítségére volt egykori pénzügyi igazgatója, Fausto Tonna, aki Tanzit tette felelőssé azokért a hatalmas adósságokért, amelyek végül a konszern pénzügyi összeomlásához vezettek.
A nyomozók Tonna segítségével próbálják felgöngyölíteni az öt kontinensen kiépített vállalatbirodalmat. A külföldön, többek között a Kajmán-szigeteken bejegyzett cégek segítségével kerülték meg az adófizetést, mosták tisztára a "fekete pénzeket".
A Parmalat - amelyet a gazdasági sajtó az "európai Enronnak" nevez - szerdán csődvédelmet kért egy pármai bíróságon, amelyet gyorsított eljárásban meg is kapott. A gyorsított eljárást az olasz kormány kedden kiadott rendelete tette lehetővé. Az olasz ipari minisztérium egyszersmind kinevezte a Parmalat két hete szolgáló új elnök-vezérigazgatóját, a jeles cégmentő hírében álló Enrico Bondit a Parmalat gondnokává, a cég átszervezése céljából. Ezt ugyancsak a kedden kiadott rendelet tette lehetővé.
Az olasz kormány szeretné megmenteni a Parmalatot: az 1961-ben alapított vállalat ma Olaszországban a hetedik ipari vállalkozás, a botrány előtt több mint 2 milliárd eurót ért a tőzsdén, most alig 80 millió euró a piaci értéke, jelenleg harminc országban 35 ezer embert foglalkoztat. A mentőakció elemzők szerint drága lesz, és beleütközhet az EU állami segítségről szóló, korlátozó szabályaiba. Az olasz kormány kedden hivatalosan kérte az Európai Uniót: ismerje el válsághelyzetnek az olasz tejiparban kialakult állapotokat, és ezzel tegye lehetővé az állami segítséget.
Az első hírek szerint Bondi vagyonrészek eladásával fog kísérletezni a vállalat magjának megmentése végett. A mentőtervet 180 napon belül kell beadnia az ipari minisztériumba jóváhagyásra. A Parmalat-kötvények tulajdonosai szerdán támogatólag fogadták Bondi kinevezését gondnokká. Közben az olasz kormány gőzerővel dolgozik azon is, hogy január elejére összehozzon egy másik rendeletet is az olasz részvénypiac-felügyeleti hatóság, a CONSOB jogainak erősítésére. Most kiderült, hogy a CONSOB már a kilencvenes évek elején felfigyelt a Parmalatra, de a hatalma nem volt elegendő.
Az eddigi szabályozás szerint a felügyeleti hatóság kérhet ugyan iratokat a cégektől, de ha azok nem adják ki a kért dokumentumokat, akkor a CONSOB csak hosszadalmas bírósági eljárás révén juthat hozzá - esetleg - a szükséges papírokhoz. Az olasz központi bank elnöke, Antonio Fazio szerdán a felügyeleti rendszer elégtelenségét okolta a Parmalat-ügyért. A kilátások azonban még kétesek: az olasz ipari minisztérium ugyanis egységes új felügyeletet szeretne, és akkor a központi bank jelenlegi bankfelügyeleti illetékessége csorbulna.
Az olasz ügyészségi vizsgálat során annyi már kiderült, hogy a Parmalat holding mérlegeit 1988 óta rendszeresen meghamisították, amivel legalább 8,7 milliárd eurós felhalmozott hiányt igyekeztek palástolni. Ebben van 2,9 milliárd eurónyi kötvénytartozás is vissza nem vásárolt kötvények után, jóllehet a könyvekben ezeket már visszavásároltként tüntették fel. A sajtó ugyanakkor tízmilliárd euró eltűnéséről beszél.