- A kiegyensúlyozatlanságok - amelyek közül kiemelkedik az amerikai kereskedelmi és folyó fizetési hiány - nem korrigálódnak automatikusan a globális gazdasági élénküléssel - vélik a jelentés összeállítói, akik szerint az egyensúlyhiányok idén is fennmaradnak. Az ENSZ legutóbbi, júniusi jelentése 2004-re a 3 százalékot minimálisan meghaladó globális gazdasági növekedésre számított a 2003. évi 2,5 százalék és a 2002. évi 1,7 százalékos bővülés után.
Az ENSZ-dokumentum rámutatott arra, hogy a tavalyi gazdasági élénkülés számos előrejelzésnél nagyobb ütemű volt egyebek között az Egyesült Államokban és számos ázsiai országban. Idén is az Egyesült Államok lesz a fejlett világ gazdasági motorja, ahol továbbra is erős marad a lakossági kereslet, nőnek a vállalati kiadások, emelkednek a részvényárak, és javulnak a vállalati nyereségek.
Közel egy évtizednyi stagnálás után idén javulás áll be a japán gazdaságban egyebek között az üzleti befektetések élénkülésére és más ázsiai országokba irányuló kivitel növekedésére. Kevésbé derűlátóak a jelentés készítői az eurózóna kapcsán, ahol bár mérsékelt gazdasági növekedésre lehet számítani, továbbra is magas marad a munkanélküliség. A kelet-európai országok kapcsán az ENSZ dokumentum arra számít, hogy folytatódik a gazdasági növekedés, elsősorban az orosz gazdaság további erősödése, ami azonban 2004-ben várhatóan mérsékeltebb lesz a tavalyinál a kőolaj árának várható csökkenése miatt.