Hétfőn soha nem látott magasságba, 11 ezer pont fölé emelkedett a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX. Ez a ponthatár a tízezres utáni legközelebbi lélektani és egyben technikai határ volt az index számára. A BUX a hétfői kereskedés napot ugyan a lélektani határ alatt, 10 961,36 ponton zárta, ami 17,98 pontos emelkedésnek felel meg, az emelkedő tendencia és a tőzsdében rejlő lehetőség azonban a szakértők szerint egyértelműen megmutatkozott.
Úgy gondoljuk, van még növekedési tartalék a tőzsdében, mondta az [origo]-nak az ING Bank vezető elemzője, Barcza György. A jelenlegi konvergencia-játék ugyanis egyértelműen ezt valószínűsíti, a szakértő szerint. Ez azt jelenti, a magyar papírok az uniós csatlakozás miatt felértékelődnek, és új befektetők jelennek meg a piacon. Vannak olyan befektetési alapok, amelyek csak EU-tagországokban fektethetnek be; ezek a csatlakozás után megjelennek a magyar tőkepiacon is, mondta Barcza György. A papírok árfolyamának felértékelődése is egyértelműen a csatlakozás miatt történik, az elemző szerint. Olyasmi ez, mint ami az ír népszavazásnál volt: akkor is beárazódott már az árfolyamokba a pozitív eredmény, de az igazi erősödés csak a szavazás eredménye után következett be, mondta a szakértő.
Jó jeleket lát a piac
A makrogazdasági környezet alakulása is nagyban befolyásolja a tőzsdei emelkedést. Decemberben nagyon negatív forgatókönyvek láttak napvilágot a különböző makrogazdasági folyamatok alakulásáról. Szerencsére ezek a forgatókönyvek eddig nem valósultak meg, ami nem azt jelenti, hogy egyértelműen pozitív a makrogazdasági környezet, de jó jeleket vél felfedezni a piac, mondta az elemző.
A BUX 11 ezer pontos szintje technikai és lélektani határ egyben: vannak ugyanis olyan külföldi alapkezelők, akik nem nézik részleteiben a részvények mozgását a budapesti tőzsdén, hanem csak a BUX-index mozgását kísérik figyelemmel. Bizonyos pontérték alapján döntenek vásárlásról, illetve eladásról.
A keddi nyitáskor a BUX negatív tartományban kezdett, ilyen korrekciók előfordulhatnak, a pozitív tendencia azonban minden valószínűség szerint marad. Ilyen csökkenés Barcza György szerint azért is bekövetkezhet, mert a dollár is újra gyengülésnek indult, ami kedvezőtlen hatást gyakorol az Egyesült Államokban a Wall Street kereskedésére - ez pedig mértékadóan befolyásolja a világ tőzsdéit.