Tavaly az első négy hónapban a kivitel 2 százalékkal, a behozatal 5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, a külkereskedelmi forgalom árindexei az exportban és az importban pedig egyaránt 3 százalékos forintárszint-csökkenést mutattak.
Az idei első négy hónapban a kivitel 19 százalékos emelkedésén belül az összforgalomból 62 százalékkal részesedő gépek és szállítóeszközök forgalma 26 százalékkal bővült. A gépexport legnagyobb felvevő piacát jelentő EU-s tagországokba közel negyedével, a fejlődő országokba pedig mintegy négyötödével emelkedett a kivitel.
A feldolgozott termékek exportjának átlagos 9 százalékos növekedését a gyógyszer és gyógyszerészeti termékek kivitele haladta meg jelentősen, a ruházati cikkek exportja ezzel szemben csökkent. Az élelmiszerek, italok és dohány kivitele közel 4 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban, ezen belül a közép- és kelet-európai országokba irányuló forgalom esett vissza jelentősen, főként a gabonaexport csökkenése miatt.
A behozatal 18 százalékkal emelkedett az első négy hónapban éves összehasonlításban. A gépek és szállítóeszközök behozatala átlagosan 22 százalékkal, ezen belül az uniós tagországokból származó import mérsékeltebben (9 százalékkal) nőtt. A fejlődő, valamint a közép- és kelet-európai országokból érkező gépimport növekedési üteme meghaladta a 40 százalékot.
A feldolgozott termékek behozatala 17 százalékkal emelkedett, ezen belül másfélszeresére nőtt a Közép- és Kelet-Európából származó import, elsősorban a színesfémek és a fémtermékek forgalomélénkülése következtében. Az energiahordozók esetében 3 százalékkal mérséklődött a forgalom.
A kivitel forintárszintje 1,4, a behozatalé 1,7 százalékkal nőtt a vizsgált időszakban. A forint az előző év azonos időszakához képest a főbb devizákkal szemben közel 4 százalékkal leértékelődött: a forgalomban mintegy négyötödös arányt képviselő euróhoz viszonyítva 6 százalékos a gyengülés, a 14 százalékos forgalmi súlyú dollárhoz képest 8 százalékos az erősödés.