A legálisan működő hazai pénzváltók szigorú jogszabályi környezetben működhetnek. Két évvel ezelőtt az akkor működő pénzváltók fele - mintegy háromszáz vállalkozás - kénytelen volt megszűntetni tevékenységét, mivel a pénzmosás elleni törvény banki felügyelet alá rendelte a cégeket.
A K&H Bank mostani döntésével az eddig legálisan működő pénzváltók is válaszút előtt állnak, ugyanis a bankok nem kapkodnak a hírüket könnyen leromboló vállalkozások után. A 291 működő cégnek várhatóan csak a fele tud majd szerződést kötni valamelyik pénzintézettel.
Ennek ellenére - piaci pletykák szerint - már most számos olyan cég van, amely partnerbank hiányában elvesztette működési engedélyét, de mégis tovább üzemel. Az illegálisan működő pénzváltókat elárulhatja a vételi és eladási árfolyam közötti minimális - 1-2 forintos - különbség. A legálisan működő cégeknek ugyanis legalább 6-10 forintos különbségből tudják kigazdálkodni kiadásaikat - mondta a Népszabadságnak Madarász Csaba, az Exclusive Change cégcsoport elnöke.
A pénzváltók helyzetét az illegálisan működő konkurencia mellett az idegenforgalom visszaesése is nehezíti, hiszen idén mintegy 10-15 százalékkal kevesebb forintot vásároltak a külföldi turisták, és a forgalmat a kártyahasználat is visszaveti. Nő ugyanakkor az igény a horvát kunára és a szlovák koronára - írja a Népszabadság.