A brit gazdaság idei kilátásai miatt úgy tűnik, komoly nyomás alá kerülhet a font 2008-ban. Míg tavaly Nagy-Britannia gazdasága még 3 százalékkal bővült, idén valószínűleg már csak 2 százalék körüli mértékben nő. A brit gazdasági lassulás egyik elsőszámú mutatójának a font gyengülését tartják. Igaz, ezt eddig elég jól elleplezte az, hogy a dollárral szemben viszonylag erősnek mutatkozott - de csak azért, mert az USA devizája még többet veszített az értékéből.
Az utóbbi időben viszont a font a dollárral szemben is gyengült, míg az euróval szemben már nyár óta esik. A trend pedig nem törik meg idén sem - legalábbis ezt állítja például a HSBC vezető árfolyamszakértője is, aki szerint 2008 végére a font mintegy 8 százalékot gyengül a dollárral szemben. A font/dollár átváltási arány így a jelenlegi 1,97595-ről 1,83-ra csökkenhet, és az euróval szemben is új mélységbe jut majd - véli David Bloom.
A mélyrepülés egyik magyarázata, hogy a piacok alacsonyabb kamatokra számítanak, ahogyan a Bank of England (BoE) a hitelválság okozta árfolyamesés fékezéséért küzd. Decemberben negyed százalékponttal csökkent az irányadó brit kamat, és a várakozások szerint a jegybank legalább további két ízben nyúl még a kamatvágás eszközéhez. Mindemellett a devizakereskedők nem csak a kamatkülönbségeket nézik, hanem igyekeznek felmérni az egyes gazdaságok egészségét is, a font pedig az átértékelés kockázatával szembesülhet - akkor is, ha a rekord ütemű növekedés erős alapokon nyugszik.
Kiszolgáltatva
Nagy-Britannia gazdasága erősen függ az Egyesült Államokétól, ezért az európai országoknál jobban megszenvedi a még mindig tartó hitelválságot. A lakáspiac túlértékeltnek bizonyult, a belső fogyasztás csökken (a Marks & Spencer, Nagy-Britannia legnagyobb ruházati kiskereskedője nagy forgalomcsökkenésről számolt be), a kereskedelmi deficit pedig hízik, vagyis a brit gazdaság szélsőségesen a fogyasztói költésekre utalt - akárcsak az amerikai.
A tátongó áruforgalmi hiányt (ami a népességhez viszonyítva még nagyobb, mint az amerikai adat) részben ellensúlyozza a szolgáltatások többlete - ám ennek nagy részét az a pénzügyi szektor adja, amely leginkább ki van téve a hitelválság következményeinek. A brit gazdaságnak pedig hozzávetőleg a tizedét teszi ki a financiális szektor.
Az euró/font jegyzés
Forrás: TDCfinancial
Mindezekért pedig, ahogyan az elmúlt két évben a dollárt adták, úgy legközelebb a fonttal is lelkesen megteszik ugyanezt a devizakereskedők, ami a brit pénz további gyengülését fogja okozni. Az optimisták szerint azonban éppen ez lehet az a frissítő, amire a gazdaságnak szüksége lehet. Az Egyesült Államok exportja például akkor kezdett feléledni, amikor a valutája lejtőre került, hisz segített tompítani a lakáspiaci összeomlás hatásait, és újra egyensúlyba hozni a gazdaságot. Az elmúlt két évtizedben azonban a hagyományos angol ipar a korábbinak töredékére csökkentette, az elemzők szerint ezért kérdéses, hogy a fogyasztói költések csökkenését milyen export tudja kiegyenlíteni.
Visszás jelek
A globális hitelválság mellett az emelkedő élelmiszer- és energiaárakkal is meg kell küzdenie a szigetország gazdaságának - figyelmeztet a Brit Gyáriparosok Szövetsége. A gazdasági erő egyensúlya India és Kína felé tolódott el - tette hozzá Richard Lambert főigazgató. A brit gazdaság valószínűleg "puhán landol", ahogyan a növekedés lassul, bár kedvező jelek is vannak, így például a munkanélküliség rekord alacsony, a nagykereskedők pedig kedvező forgalomról számoltak be januárban. Lambert szerint ugyanakkor fontos, hogy a kormány ne emelje a közkiadásokat.
A font/forint kurzus
Forrás: TDCfinancial
A John Lewis Partnership, a legnagyobb brit áruházlánc tulajdonosa idén az üzleti klíma negatív irányú változására számít, egy másik jelentés pedig az üzleti bizalmi index kétéves mélypontra csökkenését jelzi előre a gyenge kiskereskedelmi forgalom, elsősorban a lakáspiac és az olajárak miatt. A fogyasztói bizalom harmadik hónapja csökkent decemberben, elemzők szerint a magasabb energia- és hitelköltségek miatt. A brit kiskereskedők konzorciuma szerint az utóbbi karácsony a legutóbbi három év leggyengébb eredményét hozta. A legutóbb napvilágot látott nagykereskedelmi adatok viszont kedvezőek voltak.
Szoros döntés volt
A Bank of England csütörtökön az irányadó kamat 5,5 százalékon való tartásáról döntött, ám elemzők korábban egy negyed százalékos kamatvágást sem tartottak elképzelhetetlennek. A piac meglehetősen megosztott volt a kamatkilátást illetően. A Bloomberg által megkérdezett 50 elemzőből 40 szinten tartást jósolt, az emelkedő árakkal magyarázva a változatlanságot. A legutóbbi gyenge fogyasztói adatok azonban a kamatcsökkentés mellett szóltak, ami a pangó ingatlanpiacon segíthetne. A döntés igencsak nehéz lehetett, ezt mutatja, hogy a Credit Suisse által megkeresett kereskedők 50 százalékos esélyt adtak egy 25 bázispontos lazításra. A kamatvágás tovább csökkenthette volna a font erejét, további eladásokra ösztönözve a devizakereskedőket, a mostani döntés azonban némileg lassíthatja a font árfolyamcsökkenését.