Ma lép életbe a devizaliberalizáció

Vágólapra másolva!
Gyökeres változást nem hoz az állampolgárok életében a péntektől életbe lépő devizaliberalizáció - állították a Magyar Hírlapnak a megkérdezett szakemberek. Külföldön, ahol eddig sem váltották a forintot, ott ezután sem fogják. Az európai alacsonyabb kamatszintek miatt, pedig továbbra is itthon érdemes számlán tartani a forintot.
Vágólapra másolva!

A forint konvertibilitása nem a deklarációktól függ - véli Zdeborsky György, a CIB vezérigazgatója. Szerinte a forintot ezentúl sem fogják másként kezelni a külföldi bankok, mint eddig. Ahol eddig beváltották, ott a liberalizációt követően is váltják a forintot, ahol nem, ott pedig a bejelentés sem jelent változást. A magyar fizetőeszközt a szomszédos országokban is a magyarországinál nyomottabb árfolyamon váltják át, s ez nem változik egyelőre. A forint akkor lesz valóban konvertibilis - vallja a CIB első embere - ha eltűnik, vagyis ha hazánk az eurózóna tagja lesz.

Nem tartanak a forint és devizaszámlák apadásától a hazai nagybankok. A CIB, az OTP és a Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) vezetői egyaránt úgy vélik: nem indul tömeges pénzkiáramlás a devizaliberalizáció életbelépését követően.

A magyar lakosoknak célszerűbb hazai bankban tartani a pénzüket - válaszolta Wolf László az OTP vezérigazgató-helyettese a Magyar Hírlap kérdésére, mert a külföldi bankok drágábban vezetik a számlákat és vélhetően alacsonyabb kamatokat is fizetnek, ráadásul bizonyos tranzakciókat csak személyesen lehet végrehajtani, ami azt jelenti, hogy ki kell utazni Ausztriába, ami plusz költséggel jár. Elméletben ezentúl lehetőség lesz külföldön is forintszámlát nyitni, de erre csak nagyon kevés külföldi bank lesz hajlandó, ugyanis ehhez jelentős beruházásra van szükség. Néhány forintszámla megnyitása pedig nem éri meg a bankoknak - vélte Wolf.

Erdei Tamás, az MKB vezérigazgatója sem tart forint- és valutamegtakarítások kiáramlásától. Azt viszont fontosnak tartja kiemelni, hogy a médiában megjelent hírekkel ellentétben az APEH a külföldi számlákra is "rátekinthet" - éppen úgy, mint az itthon vezetett bankszámlákra. Büntetőeljárás esetén ugyanis a magyar adóhatóság éppen úgy kérheti a betekintést a külföldi számlákba, mint itthon - figyelmeztet Erdei.

A forint teljesen szabad átválthatóságát deklaráló kormányrendelkezés egyik nagy előnyének a magyar bankoknál azt tartják, hogy azok, akik eddig illegálisan tartottak devizaszámlát Ausztriában vagy másutt, mostantól törvényesen tehetik ugyanezt. "A kormányrendelkezések után a legnagyobb változást abban látom, hogy ezentúl adhatunk részletes felvilágosítást a hazai fiókokban arról, hogyha egy magyar ügyfél mindenáron külföldön szeretne számlát nyitni, hol teheti meg és milyen feltételek mellett" - mondta Sándor Tamás, a német HypoVereinsbankkal éppen egyesülő osztrák Bank Austria-Creditanstalt magyar leánybankjának lakossági főosztályvezetője. A hét elejétől már igyekeznek összegyűjteni az információkat, hogy a német és az osztrák anyabank milyen lehetőségeket kínál. Nem látja azonban sok értelmét annak, hogy honfitársaink külföldön forintszámlát vezessenek, mivel a schillingszámláknál számítani kell arra, hogy a folyószámlára fizetett kamatláb 0-1 százalék közötti. A devizakülföldiekre vonatkozó szabályozás - véleménye szerint - nem túl barátságos Ausztriában, például a kisebb összeget befizető ügyfeleknek csak ritkán adnak bankkártyát, legfeljebb egy, a bankjegykiadó automatákban használható plasztiklapot. Számítani kell arra is, hogy Ausztriában a kamat erőteljesen függ az összegtől, sokkal jobban jár az a magyar lakos, aki forintban magyar pénzintézetnél tartja megtakarítását. A januártól megszűnő schilling és márka miatt pedig a legtöbb pénzintézetnél már az euróra beszélik rá az ügyfelet.

A konvertibilis forint következtében jóval több devizatranzakció valósulhat meg a hazai bankokban, mint eddig, problémát jelent azonban, hogy a bankoknak egy-két hónapos felkészülési idő kell, hogy a változtatásokhoz igazítsák belső szabályzatukat, informatikai rendszerüket - mondták az Erste Bank Hungarynál. A szóvivő véleménye szerint a bécsi Erste Banknál június 16-ától nyithatnak forintszámlát a devizakülföldinek számító magyar állampolgárok, de még nem dőlt el, hogy ettől az időponttól kezdeményezhetnek-e forintátutalást is Ausztriából.

Az osztrák pénzintézeteket egyébként eddig sem érdekelte, hogy milyen jogszabályok vannak Magyarországon, a magyar ügyfeleket a saját, devizakülföldiekre vonatkozó előírásaik szerint szolgálták ki, s a jövőben is így teszik majd - derült ki a konvertibilis forint adta lehetőségekről érdeklődve a bécsi nagybankoknál. A vélemények alapján nem érdemes túlzott reményeket táplálni a forint átváltásával kapcsolatban sem. Azok a bankok váltják majd továbbra is a forintot külföldön, amelyek tudnak mit kezdeni a valutával.

A külföldi ingatlanok iránti kereslet megélénkülését várja a liberalizációtól Cibere Ilona, a Mitropa US Kft. ügyvezető igazgatója. A többek között spanyolországi és floridai nyaralókat kínáló cég vezetője a Magyar Hírlapnak elmondta: a külföldi ingatlanvásárlási kedvnek a korábbi szabályozás, az adminisztrációs, engedélyezési kötelezettség sokaknak elvette kedvét ettől a befektetési formától. Némi lökést adott az üzletmenetnek, hogy két éve már csak bejelentési kötelezettséget írnak elő a vásárlásokra. Ennek mostani eltörlése további egyszerűsítést jelent.

A kaszinókban a helyzet változatlan

A kaszinókat nem érintik az új szabályozások. Mint ismert, az egyes kaszinókban korábban csak forintért, vagy csak egy meghatározott devizáért - jellemzően dollárért - lehetett szerencsét próbálni. Piaci nyomásra ezen kényszer alól felmentést adott a pénzügyminisztérium, így a krupiék januártól már a forintot is elfogadják a rulettasztaloknál. Az a kikötés viszont megmaradt, hogy a fogadásokat - a forint mellett - kizárólag egyetlen másik devizanemben lehet megtenni. A társaságok zöme a dollárt választotta a forint "partneréül". Érdekesség, hogy az üzemeltető társaságoknak a koncessziós díjat azonban továbbra is dollárban kell leróniuk, bár a konvertibilitással ez a kitétel is jelentőségét vesztette.

(Magyar Hírlap)

Korábban:

Péntektől szabad a devizavásár
(2001. június 12.)


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!