Alekszej Miller (a Gazprom májusban kinevezett új vezetője) nem rendőr, és ha a korábbi Gazprom-vezetés szabálytalanságokat követett el, annak kivizsgálása a megfelelő szervekre tartozik - mondta az államfő amerikai újságíróknak.
Az elmúlt években a Gazprom sok gázlelőhelyet és a csoporthoz szorosan kötődő leányvállalatot engedett át áron alul cégeknek, és szerződéseket adott olyan vállalatoknak, amelyek Gazprom-vezetők, vagy azok rokonainak tulajdonában voltak. Pénzügyi kimutatások tanúsítják, hogy a Gazprom majdnem 3 milliárd dollár értékben vállalt hitelgaranciát különféle, hasonlóan Gazprom-közeli cégek javára - írta az AP hírügynökség kedden. Ezek után Putyin nem riadt vissza a Gazprom monopóliumának megtörésétől, mely a tervek szerint együtt fog járni a közelmúltban történt vezetőváltással.
A monopóliumot persze indokolja, hogy az orosz kormány hosszú évek óta kényszeríti a Gazpromot, hogy az olcsó gázzal szubvencionálja az orosz gazdaságot. A belső gázárak az európai átlagnak az egytizedét teszik ki. Putyin most ezen is változtatni kíván, s mint elmondta: "reális árat" kell kérni a gázért, és "nem lehet drasztikus különbség" a hazai és a nemzetközi gázárak között.
Nyugati társaságok szerint, ha lehetne Oroszországban termelésmegosztási szerződéseket kötni, az sok tízmilliárd dollárnyi beruházást hozhatna az országnak. Putyin erről elmondta: támogatja a kedvezményes adózású termelésmegosztási terveket, de úgy véli, nem szabad felzaklatni a hazai olajtermelőket, akik erősen ellenzik az erős külföldi jelenlétet a szektorban. Oroszországban a kilencvenes évek közepén adtak ki keretjogszabályokat a termelésmegosztási szerződésekre, de ezt nem követték megfelelő módosítások az adórendszerben - írta a hírügynökség.
(Üzleti Negyed)
Ajánlat:
Korábban:
Átlátható gazdálkodást ígér a Gazprom
(2001. június 8.)
Putyin bizalmasa került a Gazprom élére
(2001. május 30.)
Gazprom-elöljárók fosztogatják a cégcsoportot
(2001. május 21.)