Gál Judit, a Cégbírák és Gazdasági Bírák Országos Egyesületének elnöke a lapnak elmondta: a nyilvántartás révén a cégbíróság ugyanúgy ellenőrizhetné az alapítási jogosultságot, mint ahogy ma vizsgálja a cégnév megfelelőségét. Jóllehet ez a bíróságoktól további többletmunkát igényelne, ami azonban bőven megtérülne azáltal, hogy a fantomvállalkozások nem termelődnének újra - hangsúlyozta az elnök asszony.
Az utóbbi időben erősödik a fantomcégek kiszűrésére irányuló munka. A hatóságok - különösen az adóhivatal és az ügyészség - mind gyakrabban kezdeményez törvényességi felügyeleti eljárást a gyanús vállalkozások feltárására, illetve megszüntetésére. A cégbíróságok hivatalból havonta több száz ilyen eljárást indítanak. Cégbírósági kezdeményezésre az év első hat hónapjában például több mint másfélezer fantomvállalkozást töröltek. Nem ritka eset azonban, hogy a bíró egy-egy új gazdasági társaság bejegyzésekor az üzleti életből nem sokkal korábban kiiktatott fantomcég alapítóinak, vezetőinek nevére bukkan.
Az ilyen manipulációkat védené ki a javasolt szabályozás, amely külföldön sem ismeretlen, így például Hollandiában a cégalapítás engedélyezése előtt az igazságügyi minisztérium hosszasan vizsgálja a leendő vállalkozást - utalt rá Gál Judit.
(MTI)