Az MSZOSZ hétfői elnökségi üléséről beszámolva az alelnök elmondta: javasolni fogják az Országos Munkaügyi Tanács (OMT) egyeztető tárgyalásain a minimálbér-tarifarendszer bevezetését, amelyben a különböző végzettségeknek megfelelően határoznák meg a minimálbér értékét. Ennek megfelelően a minimálbér a betanított munkásoknál 65 ezer, a szakmunkásoknál 75 ezer, a középfokú végzettségűeknél 80 ezer, felsőfokú végzettségűeknél 120 ezer, míg az egyetemi végzettségűeknél 140 ezer forintos értéket célozza meg.
Az MSZOSZ 15-20 milliárd forintos kompenzációs keret létrehozását javasolja azon vállalatok támogatására, amelyek a megemelt minimálbért nem képesek kigzdálkodni.
Az MSZOSZ álláspontja szerint 7,5-8 százalékos éves infláció mellett jövőre mintegy 10-12 százalékos bruttó bérnövekedésre lenne szükség ahhoz, hogy a reálkeresetek emelkedése összhangban legyen a bruttó hazai termék (GDP) 5 százalékos növekedésével.
Az Országos Munkaügyi Tanácsban (OMT) szeptember 10-ig kell érdemleges döntést hozni. Ha az egyezség az azt követő 15 napon belül sem jön létre, akkor a kormány dönt a minimálbér mértékéről, ami akkor várhatóan a már bejelentett 50 ezer forint lesz.
(Üzleti Negyed)
Ajánlat:
Korábban:
A szaktárca szerint nem okozott nehézségeket a minimálbér-emelés
(2001. június 5.)
A kisvállalkozók nem kapnak minimálbér-kompenzációt
(2001. május 7.)
A minimálbérek miatt Erdélybe költözhetnek a nyugati cégek
(2001. február 21.)
Meghaladja az 50 ezer forintot a minimálbér Lengyelországban januártól
(2000. december 29.)