Az AXA eddig 20 millió dollárt különített el az ügyfelek kárigényének kifizetésére, a teljes összeg azonban jóval nagyobb lehet, ha a WTC szomszédságában lévő épületekben is megtörténik a kárfelmérés és a kárigénylések benyújtása - írja a BBC.
Dr. Dietrich von Frank, az AXA elnöke elmondta: a fő kérdés most az, hogy a szomszédos épületekben mennyi műalkotás volt és azok esetleg milyen mértékben sérültek meg a támadás, vagy a romeltakarítás következtében.
Az AXA egyik legfontosabb ügyfele a World Trade Center egyik épületének 103-105. emeletén működő Cantor Fitzerald brókercég volt, amelynek irodáiban egyes információk szerint - más műalkotások mellett - 300 Rodin-szobor és kisplasztika is elpusztult.
A WTC előcsarnokaiban és folyosóin is több híres alkotás lett a lángok martalékává, például egy Joan Miro gobelin, vagy Louise Nevelson festett fa-domborműve.
Az AXA szóvivője a BBC-nek elmondta, hogy a tragédia a műtárgy-biztosítói iparágat ért legnagyobb katasztrófa, amelynek hatása világméretű sokkot okozhat a biztosítási piacnak. A szóvivő hozzátette, hogy Európában - ahol sokkal gyakoribbak a terrorakciók - a biztosítók rendszerint nem fedezik a terrorakciók során keletkezett károkat.
Az Egyesült Államokban most néhány biztosító-társaság azon fáradozik, hogy az eseményeket háborús cselekményeknek minősítse - amelyekre nem vonatkozik a biztosítási kötelezettség - így csökkentve kiadásaikat. Az AXA elnöke azonban bejelentette, hogy elfogadja a kárigényeket, és minden elpusztított műtárgy után fizet.
(Üzleti Negyed)
Korábban:
Kisfia miatt nem volt a WTC-ben a Cantor Fitzerald vezérigazgatója
(2001. október 2.)