A Világkereskedelmi Központ és a szomszédos épületek megsemmisülésével több millió négyzetméternyi irodahelység pusztult el, vagy vált használhatatlanná Manhattan déli részén - írja a BBC.
A terrortámadásokat követően néhány vállalat, amelyek korábban elválaszthatatlanok voltak a városrésztől, irodáik északabbra költöztetését fontolgatják, sőt néhányuknál az is felmerült, hogy New York külvárosaiba tennék át székhelyüket.
A vállalatok egy része biztonsági okokra hivatkozva nem tér vissza a belvárosba, mások pedig további terrortámadásoktól tartva költöznek biztonságosabbnak tartott környékre.
Az American Express például - amelynek központi irodái dőltek romba szeptember 11-én - ideiglenes irodaház építésébe fogott New Jersey-ben, és sokak szerint hosszú távra rendezkedik be a Hudson folyó túlpartján. A támadások után a cég közel 120 ezer négyzetméternyi irodát bérelt New Jerseyben és a Connecticut állambeli Stamfordban.
A Morgan Stanley bankház pedig hétfőn jelentette be, hogy eladná újonnan épült 32 emeletes manhattani irodaépületét legnagyobb riválisának, a Lehman Brothers-nek. A vásárlással a Lehmann Brothers Manhattanben maradna, - az épület a Times Square közelében található - de messzire kerülne a pénzügyi központnak számító alsó Manhattantől. A Lehmann Brothers irodái egyébként - csakúgy, mint az American Express helységei - a World Financial Centerben működtek, amely a WTC közelében állt és szintén súlyosan megrongálódott.
A Reuters információi szerint a Morgan Stanley központja és értékesítési részlege Manhattanben, a Times Square-en maradna, viszont a WTC-ben foglalkoztatott dolgozóit külvárosi irodákba, New Jersey-be vagy Connecticutba helyezné.
A Világkereskedelmi Központban helységeket bérlő nagyvállalatok, a Bank of America, a Cantor Fitzerald, vagy a Deutsche Bank is külvárosi helyszínekre telepítették irodáikat.
A terrortámadások előtt a New York-i ingatlanpiac kissé felhígult, mivel a dot.com-cégek csődbe jutásával hatalmas összterületű használaton kívüli iroda került a piacra. A gazdasági lassulás következtében az elbocsátásokra kényszerülő, és ezért csökkenő méretű vállalatok irodái pedig albérlet formájában kerültek az ingatlanpiacra.
A felszabaduló irodák azonban most nagy segítséget jelentenek az illetékeseknek, mert így a bajba jutott vállalatokat új épületekbe helyezhetik, és ezzel biztosítani tudják folyamatos működésüket.
(Üzleti Negyed)