A GKI Gazdaságkutató Rt. háztartások gazdasági várakozásait reprezentáló lakossági bizalmi indexének szezonális hatásoktól megtisztított értéke augusztusban 2 ponttal csökkent. A hangulat romlása egyaránt jellemezte a lakosság saját pénzügyi helyzetére és az ország gazdasági helyzetére vonatkozó értékelését és várakozását. Bár mindkét kérdésben továbbra is a helyzet javulására számítanak az emberek, optimizmusuk augusztusban gyengült.
A kimutatások szerint a háztartások már a harmadik hónapja az áremelkedés gyorsulását érzik, és augusztusban nem változott a lakosság inflációs várakozása sem. A megkérdezettek továbbra is a munkanélküliek számának lassú csökkenésére számítanak.
Az év nyolcadik hónapjában alig gyengült a háztartások vásárlási kedve, ugyanakkor a következő 12 hónapban véleményük szerint a mostaninál többet költhetnek majd tartós fogyasztási cikkekre. Az utolsó nyári hónapban a korábbinál kedvezőbbnek látták a megkérdezettek az alkalmat a megtakarításra, s a következő 12 hónapra vonatkozóan többen vélik úgy, hogy képesek lesznek megtakarítani, mint a felmérések során eddig bármikor.
Magyarország hét régiója közül hatban csökkent kisebb-nagyobb mértékben a lakossági bizalmi index értéke, egyedül Dél-Dunántúlon javultak a lakosság gazdasági várakozásai. A legnagyobb csökkenés Közép-Dunántúlon történt, s számottevő volt a hangulat romlása Nyugat-Dunántúlon is. Közép-Magyarországon, Alföldön és Észak-Magyarországon az átlagnak megfelelően kissé csökkent a lakossági bizalmi index.
Augusztusban kissé emelkedett a GKI konjunktúra-indexe, de így is alacsonyabb volt, mint az első félév bármelyik hónapjában. Az üzleti bizalmi index ugyanígy alakult, ennek értéke - most július kivételével - másfél éve volt ilyen alacsony. Ez az ipari várakozások romlásának következménye.
Az üzleti szférán belül a kereskedelmi cégek várakozása jelentősen, az ipariaké minimálisan javult. Az iparban a termelési színvonal megítélése romlott, a kilátásoké viszont javult júliushoz képest. Ezt az optimizmust a rendelésállományok megítélése még nem támasztja alá, a belföldi rendelésállományt ugyanis a válaszolók minimálisan, az exportét érzékelhetően rosszabbnak minősítették, mint az előző hónapban.
A tervezett áremelések mértéke az iparban nem változott, az áremelést és -csökkenést tervezők köre egyaránt szűkült. A kereskedelemben több hónapi csökkenés után ismét kissé nőtt a tervezett áremelés mértéke. Ezen belül az élelmiszereké tovább csökkent, a ruházati cikkeké viszont jelentősen emelkedett.
(Üzleti Negyed)
Ajánlat: