A Dow Jones előzetes konszenzusa 97,3-es átfogó bizalmi indexet jósolt erre a hónapra, ami stagnálást jelentett volna a korábban közzétett, kiigazítás előtti januári átfogó indexhez képest. A Conference Board keddi közleménye szerint azonban a nem várt februári visszaesés ellenére sem valószínű a recessziós környezetben is robusztus amerikai fogyasztási aktivitás gyengülése.
Az átfogó januári mutatón belül a jelenlegi gazdasági helyzet fogyasztói megítélését mérő részindex 94,8-re esett a januári 98,1-ről. A hathavi kilátásokról alkotott fogyasztói vélemény részindexe 97,6-ről 93,6-re süllyedt. A CB kutatási igazgatója szerint azonban mindkét részindex még mindig egészséges mértékű fogyasztási kedvre utal.
A Conference Board bizalmi indexének csökkenésében a munkaerőpiaci helyzet megítélése volt a fő tényező. Februárban a megkérdezettek 22,8 százaléka mondta azt, hogy nehéz álláshoz jutni; januárban 22,5 százalék vélekedett így. A munkahelyek számát bőségesnek tartók aránya 17,8 százalékra csökkent az előző havi 18,4 százalékról.
Hivatalosan az amerikai gazdaság tavaly március óta recesszióban van, de a tavalyi utolsó negyedévről közölt előzetes kormányzati becslés váratlan - igaz, csekély mértékű, 0,2 százalékos - éves szintű GDP-értéknövekményt mutatott. Az első felülvizsgált negyedik negyedévi növekedési adatot csütörtökön teszik közzé az Egyesült Államokban.
Az amerikai jegybank a kamatcsökkentési hullámot megszakítva már legutóbbi ülésén sem nyúlt a jegybanki kamathoz. A bank előzőleg 11 menetben a tavaly januári 6,5 százalékról a jelenleg érvényes 1,75 százalékra - 40 évi mélypontra - szállította le irányadó egynapos kamatát az amerikai gazdaság megtorpanása, majd recesszióba fordulása láttán. A piac nyárra már ismét kamatemelést vár.
(MTI)
Ajánlat:
Korábban:
Négyéves minimumám az amerikai fogyasztói bizalmi index
(2001. február 27.)
Nem hiányzik a könyvtárából?