A Központi Statisztikai Hivatal által közzétett adatok szerint hazánkban 1999-ben tovább nőtt a különböző régiók közötti fejlettségbeli különbség. Írja hétfői számában a Világgazdaság.
A növekedés elsősorban az ország két legfejlettebb területén - Közép-Magyarországon, és a Nyugat-Dunántúlon - volt szembetűnő. A bruttó nemzeti termék 42,8 százalékát az előbbi régió - Budapest és Pest-megye - állította elő, 29,1 százalékát a Dunántúl, míg 28,1 százalékát a kelet-magyarországi területek. A hazai GDP előállításában így egy százalékponttal nőtt a központi régió részesedése a keleti régió rovására.
A régiók közti különbséget jól mutatja, hogy az egy főre jutó GDP-értékek tekintetében a legfejlettebb Közép-Magyarország 2,36-szorosát állítja elő, mint a legfejletlenebb észak-magyarországi területek.
Az egy főre jutó GDP alapján összeállított megyék szerinti rangsorban négy év után elkerült az utolsó helyről Nógrád-megye, helyét Szabolcs-Szatmár-Bereg megye vette át. Érdekesség, hogy Fejér-megyét Győr-Moson-Sopron és Vas megye is megelőzi ebben a rangsorban.
A KSH adatai szerint Magyarországon az egy főre jutó bruttó nemzeti termék, vásárlóerő-paritáson számolva az uniós átlag 50,3 százalékának felel meg.
(Üzleti Negyed)
Ajánlat: