A Magyar Nemzeti Bank (MNB) előzetes fizetési mérleg adatai szerint 2001-ben az idegenforgalomból 4,4 milliárd euró bevétel származott, ami 17,9 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbi bevételnél. A turizmusból 2000-ben 3,7 milliárd euró bevétel származott, 16,5 százalékkal több, mint 1999-ben.
A kereskedelmi szálláshelyeken 2001-ben 84,6 milliárd forint volt a szállásdíjbevétel, amely folyó áron 2 százalékkal több, mint a megelőző évben. A szállásdíjbevételek több mint háromnegyede a külföldi vendégektől származott, és a 2000. évihez hasonló nagyságú volt. A belföldiektől származó szállásdíjbevétel 7 százalékkal növekedett. A szállásdíjakból származó összes bevétel több mint fele Budapesten keletkezett.
A külföldivendég-forgalom az elmúlt év során összességében 2 százalékkal növekedett a kereskedelmi szálláshelyeken. A több mint 3 millió külföldi vendég 10,7 millió vendégéjszakát töltött el Magyarországon.
A németek egyik kedvence Magyarország
A külföldi vendégéjszakák 70 százaléka Budapestre és a Balaton partjára koncentrálódott. A vendégek kétharmada az Európai Unióból érkezett vendégek volt. Ezen belül a legtöbb, 4,2 millió éjszakát a német állampolgárok. A japánok, az amerikaiak és az ausztrálok utazási kedve a tavalyi évben a vendégéjszakák számát tekintve csökkent, míg Ázsiából 16 százalékos növekedést regisztráltak.
A belföldi vendégek száma azonos a megelőző évivel, míg az általuk eltöltött vendégéjszakák száma decemberben 5 százalékkal, a tizenkét hónap folyamán 4 százalékkal esett vissza. Éves szinten forgalom fele a szállodákban bonyolódott; ez a 2000. évhez képest szintén 4 százalékos csökkenést jelent.
A Balaton és a Dunakanyar továbbra is vonzó
A belföldi vendégéjszakák száma a Közép-Tisza-vidék kivételével mindegyik kiemelt üdülőkörzetben csökkent 2001-ben. A legnagyobb mértékű visszaesést Sopron-Kőszeghegyaljáról jelentették, legkevésbé a Balatonnál és a Dunakanyarban tapasztalható csökkenés.
Az átlagos tartózkodási idő a kereskedelmi szálláshelyeken a januártól decemberig tartó időszakban 3,1 éjszaka volt, hasonlóan a 2000. évhez. Ezen belül a külföldiek 3,5, a belföldi vendégek 2,6 éjszakát töltöttek el átlagban a kereskedelmi szálláshelyeken.
A szállodák szobafoglaltsága december végéig átlagosan 47 százalékos volt. A gyógyszállók 64 százalékos kihasználtsággal működtek tavaly. Egy kiadható szállodai szobára a 2000. évi értéktől 2 százalékkal elmaradva 1,9 millió forint szállásdíjbevétel jutott.
December végéig több mint 30 millió külföldi látogató érkezett Magyarországra, ami a 2000. évi látogatószámhoz képest 1 százalékos csökkenést jelent. A külföldre látogató magyarok határátlépéseinek száma az elmúlt évben meghaladta a 11 milliót - ami egy százalékos növekedésnek felel meg.
(MTI)
Ajánlat:
Széchenyi Terv - Turizmusfejlesztési program pályázatai 2002
(Az Üzleti Negyed oldala)
Korábban:
Közel 20 milliárd forint jutott az egészségturizmusra
(2001. december 28.)
Jövőre 32 milliárd forint a turizmus fejlesztésére
(2001. november 19.)
Fejlődés előtt a hazai lovasturizmus
(2001. október 22.)