A javulás meredeken tovább csökkentette az egységnyi termékértékre eső munkaköltséget - közölte az amerikai munkaügyi minisztérium. A Dow Jones előzetes konszenzusa 7,0 százalékos termelékenység-javulást jósolt az első három hónapra.
Az idei első negyedévi termelékenység-növekedési ütem 1983 második negyede óta a legnagyobb volt. A gyors javulás közepette 5,4 százalékkal csökkent a termékérték-egységre számolt munkaköltség éves szinten; ez ugyancsak 1983 második negyede óta a legnagyobb költségcsökkenés volt.
A termelékenység gyors emelkedése és a munkaköltség szintén meredek csökkenése azt jelzi, hogy a megindult gazdasági élénkülés nem szít erőteljes inflációs nyomást, ami lehetővé teszi a szélsőségesen laza pénzügypolitika további alkalmazását. A jegybank szerepét betöltő Federal Reserve a tavalyi példátlan kamatcsökkentési hullámot megszakítva legutóbbi két ülésén már nem csökkentette tovább alapkamatát, de előzőleg 11 menetben a tavaly januári 6,5 százalékról a jelenleg érvényes 1,75 százalékra szállította le irányadó egynapos kamatát az amerikai gazdaság megtorpanása, majd recesszióba fordulása láttán. Ez a kamatszint 40 éves mélypont. A legutóbbi, 25 bázispontos kamatcsökkentés december 11-én volt.
(MTI)
Ajánlat:
Az amerikai munkaügyi minisztérium honlapja
Korábban:
Késhet az amerikai kamatemelés
(2002. május 6.)