Budapesten már az ezer-kétezer fős konferenciák megszervezése is gondot okoz, ha a szervező ragaszkodik a 4, illetve 5 csillagos szállodákhoz. Ezek a szállodák ugyanis általában 100-150 szobát tudnak felajánlani, így a város különböző pontjain kell elhelyezni a vendégeket, ami főleg olyankor okoz problémát, ha egy cég a saját dolgozóinak vagy az ügyfeleinek szervezi a budapesti utazást, konferenciát, hiszen ezekben az esetekben a cél az lenne, hogy mindenki egy helyen legyen. Ezer-kétezer fős konferenciát évente 2-3-szor rendeznek Budapesten, ennél jóval nagyobb számban pedig a Forma-1-es versenyre és a Diákszigetre érkeznek rendszeresen külföldről.
Nemcsak szálláshely, hanem konferenciaközpont sincs elég a fővárosban. Budapest egyetlen konferenciaközpontja, a Budapest Kongresszusi Központ is összesen 1700 fő befogadására alkalmas. Jelenleg szünetel a Millenniumi Városközpont építése, ahol a tervek szerint ötezer személyes konferenciaközpontot is építenek. Az építkezés a választások óta állt le, mivel félbeszakadtak a tárgyalások a Magyar Fejlesztési Bankkal a kongresszusi épület finanszírozásáról. A beruházó cég szerint mindenképp szükségük lenne állami támogatáshoz Budapest legnagyobb konferenciaközpontjának a felépítéséhez.
A rendezvényszervező cégeknek 2-3 évvel korábban, sőt akár négy évvel a konferencia időpontja előtt kell ajánlatot adniuk egy-egy találkozó megszervezésére. Mivel a Millenniumi Városközpontnak 2002-re kellett volna elkészülnie, a rendezvényszervezők már pályáztak úgy, hogy helyszínül a Millenniumi Városközpontot jelölték meg. Ezeket a megrendeléseket utólag le kellett mondaniuk, és a konferenciákat Prága nyerte el Budapest elől. Azok a vállalatok, melyek Közép-Kelet Európában szeretnének találkozót tartani, ugyanis elsősorban Prága és Budapest között választanak. A prágai árak körülbelül másfélszeresei a budapesti áraknak, viszont - Budapesttel szemben - tudnak biztosítani egy hatezer fős konferenciaközpontot. Európában kedvelt konferencia-város Bécs és Madrid, ezekben a városokban nem okoz gondot egy 10 ezer fős találkozó megtartása.
A szűkös lehetőségek ellenére 2002 őszén az eddigi legnagyobb létszámú konferenciát szervezik Budapestre. 10-12 ezer, cukorbetegséggel foglalkozó orvost várnak arra a konferenciára, amelynek a szervezésével a Blaguss nevű céget bízták meg. Eddig körülbelül 9500 résztvevő szálláshelyét sikerült biztosítaniuk, több száz fő helye még bizonytalan, illetve csak vidéki elszállásolásra számíthatnak. A rendezvényszervező cég munkatársa, Miklovicz Attila az [origo]-nak elmondta, hogy mivel Budapesten nincs elég - minimum háromcsillagos - szálláshely, Székesfehérváron, Visegrádon és a Balatonon foglaltak szobákat.
Mivel nincs olyan konferenciaközpont a fővárosban, ahol ennyi ember elférne, a találkozót a Hungexpo teljes területén tartják, annak ellenére, hogy a szervező cég szerint a Hungexpo teljesen alkalmatlan erre a célra, ugyanis nem megfelelőek a helyiségek, nincs légkondicionálás, hatalmas a termek belmagassága, és nincsenek megfelelő berendezési tárgyak. Ezeket a hiányosságokat körülbelül 200 millió forintból kell kiküszöbölnie a konferenciát rendező cégnek.
A külföldi orvoscsoportok utaztatására a Malév extra charterjáratokat indít. Olaszországból például 5-600 orvos érkezésére lehet számítani szeptember első öt napjában. Ezeket a járatokat az egyes országok igénylik a légitársaságoktól. A városon belüli közlekedésről a rendezvényszervezők tárgyalnak a BKV-val, hogy a Hungexpo és a városközpont között sűrítsék a járatokat.
[origo]
Korábban:
Konferenciaközpont épül Balatonfüreden egymilliárdért
(2002. április 2.)