A Parkiet című lengyel tőzsdei újságnak nyilatkozva Olechnowicz úgy vélte, hogy tőzsdeére vitelt követően a legnagyobb lengyel olajcég, a plocki PKN Orlen lehetne a gdanski finomító befektetője.
Jelenleg a gdanski társaságot átvilágítja a brit Rotch Energy befektetőcsoport és az orosz Lukoil konzorciuma. A gdanski vállalat 75 százalékos részének megvásárlásával a Rotch már több mint egy éve próbálkozik, miközben az általa vezetett konzorcium tagjai állandóan változnak. A gdanski finomító elnöke szerint az igazgatóságnak alternatív megoldást kell keresnie arra az esetre, ha a privatizációs kísérlet kudarccal végződik.
Ha a brit-orosz konzorcium számára emészthetetlen falatnak bizonyulna a Rafineria Gdanska átvétele, zöld fényt kaphatna a részvénycsomag iránt érdeklődő másik esetleges befektető, a Mol Rt. Ez a forgatókönyv azonban - a lap véleménye szerint - kevésbé valószínű, mert a magyar nagyvállalat jelenleg közép-európai olajkonszern kiépítésén fáradozik.
A Parkiet úgy értesült, hogy a lengyel üzemanyag-ágazat új fejlesztési stratégiája, amely a kormány utasítására készült el, lehetővé teszi a PKN Orlen és a Rafineria Gdanska fúzióját. A kormány június végéig dönt arról, hogy elfogadja-e ezt az új stratégiát. A gdanski cég megvásárlását a PKN Orlen fejlesztési terve is előirányozza. A tervet a június 28-i közgyűlésen terjesztik a részvényesek elé - írta a lengyel tőzsdei lap, megemlítve, hogy a fúziónak ellenzői is vannak.
(MTI)
Korábban:
A Mol-lal is folytatják a tárgyalásokat a gdanski finomítóról
(2002. május 8.)
A PKN az egyesülésről tárgyal a gdanski finomítóval
(2002. március 21.)