Az infláció júniusban valószínűleg még tovább csökkent, az év hátralevő részében azonban enyhe emelkedés, stagnálás várható. A gazdasági növekedés két éve negyedévről negyedévre folyamatosan csökken, 2000. I. negyedévben még 6,6 százalék volt, 2002. I. negyedévben már csak 2,9 százalék.
Az iparban azonban már elkezdődött a javulás. Míg 2001 szeptemberétől az idei januárig szinte minden hónapban kisebb volt az ipari termelés, mint az előző év azonos hónapjában, februártól ez a tendencia megfordult, s áprilisban már 4,5 százalékos volt a növekedés üteme. Ez kizárólag az exportnak köszönhető, míg a belföldi ipari értékesítés az idei első négy hónapban stagnált, a kivitel 4,2 százalékkal emelkedett. Ugyanakkor e folyamat sérülékenységére utal, hogy az export növekményének jelentős része egy videojáték kivitelének köszönhető, amelynek magyarországi gyártása azonban megszűnik.
A választási ígéretek teljesítése nyomán folytatódik a lakossági jövedelmek gyors növekedése. Szeptemberig némi lassulás, majd újabb emelkedés várható. Az első négy hónapban a versenyszférában 14,5 százalékkal, a költségvetésiben 27,7 százalékkal emelkedtek a bruttó keresetek, a reálkeresetek átlagosan 11 százalékkal nőttek. Az év egészében is hasonló ütem várható, a nyugdíjak reálértéke mintegy 13 százalékkal javul.
Az államháztartásban egyszerre kell eleget tenni a korábbi kormány eredeti, illetve a választások előtt és után hozott pótlólagos kiadásnövelő döntéseinek és az új kormány vállalásainak. A GKI előrejelzése szerint az államháztartási hiány 2002-ben a GDP 6,5 százaléka lesz, ami igen magas.
(Kriván Bence - Magyar Hírlap)
Ajánlat:
Korábban:
Túl van a mélyponton a magyar gazdaság
(2002. június 6.)
Nem hiányzik a könyvtárából?
E-business - Stratégia vállalati felsővezetőknek