A brit és az orosz cég tervezett konzorciuma mindkét fél szempontjából döntő fontosságú lett volna: a Rotchnak azért, mert bár hónapok óta kizárólagos tárgyalásokat folytat a részvénycsomag megvásárlásáról, eddig nem tudta hitelt érdemlően bizonyítani, hogy képes annak finanszírozására; a Lukoil számára pedig kivételes lehetőséget jelentett volna, hogy a lengyel olajipar privatizációjának részese lehet.
A Rzeczpospolita című lengyel lap nem hivatalos szerdai értesülései szerint a Lukoil azért nem csatlakozott a Rotch ajánlatához, mert a két cég nem tudott megállapodni abban, hogy milyen szerepük legyen a jövőbeni konzorciumban. A lengyel lap értesülései szerint elképzelhető, hogy a Lukoil még szerdán szándéklevelet juttat el a Naftához, amelyben megerősíti, hogy egyetért a Rotch ajánlatában megfogalmazott feltételekkel, és kifejezi szándékát a konzorciumban való részvételre. Kérdés azonban, hogy a Nafta igazgatósága elfogadja-e egyáltalán a határidő után beérkezett dokumentumot.
A Lukoil távolmaradása hírek szerint nagy meglepetés volt a lengyel olajipar privatizációját intéző Nafta Polska számára,
Ezért két forgatókönyv képzelhető el: a legvalószínűbb az, hogy a gdanski céget összekapcsolják az első számú lengyel olajvállalattal, a PKN Orlennel. Wieslaw Kaczmarek kincstárügyi miniszter azonban eddig ellenezte ezt. A másik lehetőség az, hogy harmadszor is kiírják a versenytárgyalást a finomítóra, amelyre most már meghívást kapna a PKN Orlen és orosz cégek, köztük a Jukosz is.
(MTI)
Korábban:
A Mol-lal is folytatják a tárgyalásokat a gdanski finomítóról
(2002. május 8.)