A két európai részvény a Royal Dutch Petroleum és az Unilever. Az öt kanadai a Nortel, az Alcan, a Barrick Gold, a Placer Dom és az Inco. A lecserélt papírok helyére kizárólag amerikaiak kerültek, többek között a Goldman Sachs, az Ebay és a SunGard Data Systems.
A változtatást az új szabályzat érvénybelépése indokolja, ami nem engedélyezi Egyesült Államokon kívüli vállalatok szereplését az S&P 500-as mutatójában. A hét érintett vállalat közül némelyik már több mint 60 éve került rá az 500-es listára, amikor a vállalat még nem vezetett be globális piaci indexeket, és a jelenlegi kritériumok még nem voltak érvényben - áll a Standard and Poor's közleményében.
"Az S&P 500-as index arra hivatott, hogy az Egyesült Államok részvénypiacát tükrözze vissza, és annak kulcsfontosságú mutatója legyen. Ez a jelenlegi módosítással hatékonyabb lesz" mondta az S&P Index bizottságának elnöke, David M. Blitzer.
A lecserélt cégek mindegyike az S&P Global 1200-es indexében is szereplet, méghozzá duplán, az 500-es besorolás miatt. A változtatással ez a probléma is megszűnik, áll a közleményben. A hét papír továbbra is megmarad az S&P listáin, az európaiak az S&P Europe 350-ben, a kanadaiak az S&P/TSX 60-ban lesznek felsorolva.
Az S&P-ben szereplő cégek piaci értéke jelenleg közel 9 billió dollár, ami a teljes amerikai piac 10,3 billió dolláros kapitalizációjának mintegy 87%-át teszi ki, írja az eBroker.
A részvénycsere az érintett papírok tekintetében vélhetően jelentős árfolyambefolyásoló hatással bír majd, hiszen a kis és nagybefektetők bizalmát nagyban erősítheti illetve gyengítheti a csere. Az alapkezelők szívesebben szerepeltetik portfóliójukban az S&P 500-ban szereplő vállalatok részvényeit, az eBroker szakértői szerint.
(Üzleti Negyed)
Ajánlat:
Korábban:
A Standard and Poor's felminősítette Romániát
(2002. április 19.)
Nem hiányzik a könyvtárából?
E-business - Stratégia vállalati felsővezetőknek