A Gazprom új vezetésének az a törekvése, hogy "összegyűjtse" résztulajdonait - válaszolta kérdésünkre Mihail Rahimkulov, a Panrusgáz Rt. elnöke. Az alaptevékenységbe tartozó cégeknél "erősíteni" akar a nagyvállalat, a többi érdekeltségétől viszont megválik. A The Moscow Times szerint a listán 80 olyan cég szerepel, melyben 50 százalék alatti részesedéssel bír a Gazprom, és 25 olyan, melyben az irányításhoz elég a tulajdonrésze. Előbbi csomag értéke 13, utóbbié 9 milliárd rubelnyi (1 dollár 30 rubelt ér).
Minden törvényes eszközzel arra törekszik a Gazprom, hogy az orosz fél tulajdonát, 50 százalékot közvetlenül a saját kezébe vegye vissza - mondta Rahimkulov. Ugyanakkor tény, az rt. alapszabálya előírja a többi részvényes jóváhagyását, amit a most tervezett részvénycserénél is meg kell tenni. A részvények másik 50 százaléka a Molé. Az 1994. decemberében létrejött céget a földgáz-behozatal lebonyolítására alapította a világ legnagyobb földgáz-kitermelő és -kereskedő csoportja, a Gazprom.
A kilencvenes évek közepén a moszkvai központú Gazprom nem csupán a magyar, hanem más közép-európai országok esetében is létrehozott egy "köztes" kereskedőtársaságot. A Gazprom szállította orosz gázt a kereskedőcégtől kellett egy-egy országnak megvennie. A folyamatot látva az európai sajtó akkor arról írt, egyrészt a Gazprom ki akarja vonni a jövedelmei egy részét az orosz állam látóköréből, másrészt a erősíteni kívánják befolyásukat a térségben.
A Panrusgázban eredetileg a Mol és a Gazprom fele-fele arányban vett részt. Időközben az orosz oldalon átrendeződés következett be, az itt megjelent cégek azonban szorosan kötődnek a moszkvai központhoz. Az Általános Értékforgalmi Bank (melyben a Gazprom többséggel bír) tulajdonában van 1997 óta a Panrusgáz pakettjének 9 százaléka, 10 százalék pedig az Interprocomé, mely ugyancsak orosz - ám nem Gazprom- - érdekeltségű. A maradék 31 százalék pedig jelenleg is közvetlenül a Gazprom kezében van.
A 2000-ben 575 millió forint jegyzett tőkéjű Panrusgáz Rt. az egyik legnagyobb magyar vállalkozás. A Figyelő Top 200-as rangsorában 2000-es forgalma alapján a 7. (1999: 11.) helyen állt. Nettó árbevétele 1999-ben 141, 2000-ben 290 milliárd forint volt. Az általunk megkérdezett több szakmabeli szerint a gázimportőr ezer köbméterenként egy dollárnyi hasznot hajt. (Jelenleg ugyanekkora mennyiségű tüzelőanyag 104 dollár körüli áron kapható a szabadpiacon.)
Az rt. megalakítása évekig tartó heves vitákat váltott ki a magyar belpolitikában. Két évvel létrejötte után hívott életre az "Olajgate"-ügyben egy bizottságot az Országgyűlés, amikor az olajbehozatalban is a földgázhoz hasonló megoldást akartak kialakítani az oroszok, azaz egyetlen cég kezébe adni Magyarország olajimportját. (Mellesleg az Olajgate-témában egyetlen elmarasztaló vád sem igazolódott be a vizsgálat során.)
A szakértők egyike ugyanakkor fontosnak tartotta leszögezni, hogy "minden magyarországi vita vagy az Országgyűlés negatív megállapításai ellenére tény: mind a Panrusgáz, mind pedig a Gazprom korrekt partnereknek bizonyultak, ami például a váratlan magyar pluszmegrendelések teljesítésében is megnyilvánult".
A legnagyobb téli hideg idején - amikor a magyar gázigény jelentősen meghaladta a szerződéssel lekötött mennyiséget - a többletet hosszú távú szerződéses áron szállították az oroszok, mely decemberben és januárban legalább 40 százalékkal alacsonyabb volt, mint a pillanatnyi ár a piacon.
Előzetes adatok alapján tavaly pénzügyi műveletekkel együtt csaknem 4 milliárd forintnyi eredményt értünk el - mondta Szitó János, a Panrusgáz Rt. vezérigazgatója. Merthogy nagyobb volt a tervezettnél a hazai gázfogyasztás. A cég működése alatt mindenkor teljes egészében kifizette osztalékát részvényeseinek, következésképpen annak fele a magyar tulajdonos birtokában maradt. Ha a cég hasznáról van szó, figyelembe kell venni, hogy a nyugati cégektől származó fűtőanyag árához képest a Panrusgáz mindenkor versenyképes áron értékesít földgázt. Más szempontból az rt. tevékenysége teszi lehetővé, hogy a Molnak ne kelljen akkreditívet nyitnia a gáz megvételéhez.
Az orosz hatósági szabályozás következtében a leszállított gázért korábban kell fizetni, mint ahogy annak ellenértéke a Moltól a társasághoz befolyna. Ezt az időszakot egy speciális, magyar bankok konzorciuma által biztosított megoldással hidalja át a Panrusgáz Rt. Egyébként a Gazprom garanciát vállalt a szállításokra. A vezérigazgató kiemelte: a térségben csak orosz gáz van, és ez még jó ideig így is marad.
(Magyar Hírlap)
Ajánlat:
Korábban:
A Gazprom átveszi a hatalmat
(2002. február 19.)