"Mennyire lehetek biztos az állásomba?"

Vágólapra másolva!
"Bár átalakulás van és forrong a helyzet nálunk, úgy érzem, még nem fenyeget az a veszély, hogy elküldenek a cégtől, hiszen hosszú évek óta itt dolgozom, hűséges vagyok és nagy a munkabírásom is. De pontosan tudom, hogy a mai világban minden egyik napról a másikra történik, sosem lehetünk biztosak a dolgunkban. Mit tanácsol, mivel óvhatnám meg az állásomat, mit tegyek még, hogy "bebetonozzam" a helyem a cégnél?" K. Sándor (Miskolc)
Vágólapra másolva!

Amikor sor kerül a leépítésekre, ne gondoljuk, hogy a hosszú éveken át nyújtott kiváló teljesítményünk vagy a cégünk iránti lojalitás önmagában elegendő lesz az állásunk megóvásához. Vannak azonban bizonyos módszerek, amelyeket az ún. passzív állásféltéssel szemben "aktív állásmegóvási módszereknek" hívunk.

Mindkét nem képviselőinek melegen tanácsolom, hogy a munkahely veszélybe kerülésekor aktív érdeklődést tanúsítsanak a lehetséges új feladatok és cégük iránt. Persze a munkáltatók nem szeretik azokat sem, akik mindig ugrálnak, és sokszor azok fejét vágják le először, akik kilógnak a sorból. Azt is figyelembe kell venni, hogy ma már itthon sem elég egyetlen tevékenységi körre megszerezni a képesítést és a gyakorlatot, aztán pihenni a babérokon. Aki jól menedzseli saját képességeit, kihasználja a továbbképzési és kapcsolatteremtési lehetőségeket, az a munkaerőpiacon komoly lehetőségekhez juthat.

Ha ön úgy érzi, baj van, a struccpolitika a legrosszabb megoldás. Helyes idejében megbeszélni a dolgokat a munkatársakkal, főnökökkel. Általános állásmegóvási receptet lehetetlen írni, de azt tudjuk, hogy a vállalat a nélkülözhetetlen munkatársakat igyekszik megtartani. Tehát úgy kell menedzselnünk magunkat, hogy nélkülözhetetlennek, de legalábbis értékesnek tűnjünk. Mindig azt kell hangsúlyoznunk, hogy eddigi munkaköreinkben milyen értéket teremtettünk vagy milyen költségeket takarítottunk meg munkáltatónk számára, egyszóval milyen haszonnal, előnnyel járt, hogy bennünket alkalmazott. Az elbocsátások közeledtével mindinkább ki kell domborítani a vállalat szempontjából fontos értékeinket.

Ön is írja, minden egyik napról a másikra történik, tehát érdemes mindig készenlétben állni. Felvetései - azon túl, hogy utalnak az eddigi vállalati tevékenysége során teremtett értékekre - tartalmazzanak azonnal és kézzelfogható előnyöket a munkaadó szempontjából arra az esetre, ha Önt megtartják! Minél meggyőzőbb és vonzóbb egy terv pénzügyi szempontból, annál nagyobb hatása lesz. Ilyen koncepciókban gondolkozzon, ha valóban félti az állását!

Ezen javaslatok előterjesztése persze mindig kényes dolog. Különösen ha a vállalat gondjai még nem kerültek nyilvánosságra. Ebben az esetben Ön nyugodtan közölheti, hogy tisztában van az általános nehéz üzleti helyzettel. Ezért szeretne a cégnél maradni és képességeivel, konkrét javaslataival segíteni, hogy mielőbb sikerüljön átvészelni ezt a nehéz időszakot.

Aki nyitott más feladatokra és funkciókra, mozgékony, agilis, hajlandó új dolgokat elsajátítani, kezdeményezni és bízik magában, annak sokkal kedvezőbbek az esélyei, még akkor is, ha mindezek ellenére kénytelen lesz megválni a jelenlegi munkahelyétől. Azonban bármennyire is szeretné megtartani az állását, soha ne könyörögjön sem maga, sem más állásának megtartásáért. Úgysincs értelme és csak felesleges megaláztatásnak tenné ki magát.

Üdvözli:

Pintér Zsolt
Fejvadász és karrierszakértő
http:// www.pinter.hu

További tanácsok
Állásajánlatok

Nem hiányzik a könyvtárából?

Pintér Zsolt - Hogyan csináljunk karriert?

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!