Az augusztus elején közölt előzetes becslésben 1,1 százalékos éves szintű termelékenység-javulás szerepelt a második negyedévre; a Dow Jones előzetes konszenzusa a végleges adatra is ezt jósolta. Az ennél valamivel nagyobb mértékű termelékenység-növekmény is azonban a tavalyi harmadik negyedév óta a leglassabb, ami elemzők szerint inflációs aggodalmakat kelthet. Az idei első negyedben 8,6 százalékos volt az éves szintű javulás.
A vártnál gyorsabb második háromhavi termelékenység-javulás révén a korábban becsült 2,4 százaléknál kisebb ütemben, 2,1 százalékkal nőtt a vizsgált időszakban az egységnyi termékértékre eső munkaköltség az amerikai ipargazdaságban, valamint a szolgáltatási és a kereskedelmi szektorban.
A piac az amerikai gazdaságban mutatkozó, változatlanul erős bizonytalanságok miatt inkább további központi kamatcsökkentésre, semmint kamatemelésre számít. Egyes vélemények azt sem zárják ki teljes bizonyossággal, hogy a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve már szeptember 24-én esedékes következő ülésén újból kamatot csökkent.
A Fed tavaly 11 menetben a 2001. januári 6,5 százalékról a jelenleg érvényes 1,75 százalékra - 40 évi mélypontra - szállította le irányadó egynapos kamatát az amerikai gazdaság megtorpanása, majd recesszióba fordulása láttán. A legutóbbi, 25 bázispontos kamatcsökkentés december 11-én volt; azóta nem módosult a kamatszint.
(MTI)
Ajánlat:
Bukott csillagok és hamis sávok: nagyító alatt az amerikai vállalati botrányok
Korábban:
Borúlátó képet fest az IMF az amerikai gazdaságról
(2002. augusztus 7.)