A helyettes államtitkár szerint rövid távon, 2002. első felében az eurózóna országai közötti vendégforgalom erősödése várható, az eurózónán (Európai Monetáris Unió) kívüli országokat háttérbe szorítva. Ennek oka, hogy a 12 tagállamban az árak átláthatóvá, összehasonlíthatóvá válnak, az utazásnál nem lesz szükség pénzváltásra, ezen előnyöket a tagországok lakói várhatóan ki fogják használni. Így átmenetileg csökkenhet Magyarországon az EMU-ból - főleg Németországból és Ausztriából - érkező vendégek száma.
Japánból lényegesen kevesebben, Bulgáriából és Izraelből sokkal többen érkeztek
Budai Zoltán beszámolt arról is, hogy a tavalyi év első kilenc hónapjában az USA-ból és Japánból érkező forgalom nagy mértékben csökkent. A kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák tekintetében az USA-ból 39,7 százalékkal, Japánból pedig 49 százalékkal kevesebben érkeztek Magyarországra, a terrortámadás hatása azonban várhatóan 2002. január végére csökkeni fog.
A vendégéjszakák száma 47,5 százalékkal nőtt az izraeli vendégek, míg 44,6 százalékkal a bolgárok tekintetében. A közelebbi küldő országokból is nőtt a beutazók száma. Az osztrák vendégek 15,8 százalékkal, a németek 3,7 százalékkal, a franciák 13,7 százalékkal több kereskedelmi vendégéjszakát töltöttek el Magyarországon, mint egy évvel korábban.
A bolgár vendégek jelentős mértékű gyarapodása annak köszönhető, hogy 2001. áprilisában megszűnt a bolgár állampolgárok Európai Unió országaival szemben fennálló vízumkötelezettsége. Az EU a közelmúltban Romániával szemben is eltörölte a vízumkényszert, így a korábbihoz hasonló tranzithullámra lehet számítani Nyugat-Európa felé, amelyből a magyar turizmus is profitálhat.
18,6 százalékkal nőttek a turizmusból származó bevételek
A sajtótájékoztatón szó esett a turizmus tavalyi évi, első 11 havi eredményeiről is. A Magyar Nemzeti Bank előzetes adatai szerint 2001. első 11 hónapjában a turizmus devizabevételei meghaladták a 4 milliárd eurót, novemberben pedig csaknem 350 millió euró bevétel származott az ágazatból. A folyó fizetési mérleg egyenlegének javításához az idegenforgalom a vizsgált időszakban 2,74 milliárd euróval járult hozzá, ami 15 százalékkal haladta meg a 2000. január-novemberi értéket.
A tavalyi év első 11 havi idegenforgalmi eredményeket értékelve elmondta: míg 2001. január-novemberében az ágazatból származó bevételek 18,6 százalékkal, addig novemberben csupán 14,4 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva. A helyettes államtitkár véleménye szerint az ütemlassulás oka egyrészt a szeptember 11-i terrorcselekmény hatása, másrészt pedig a magyarok kiutazási kedvének csökkenése volt.
(Üzleti Negyed)
Ajánlat: