Romló vállalati és lakossági várakozások

Vágólapra másolva!
A hazai nagyvállalatok a korábbinál kedvezőtlenebbül ítélik meg idei és jövő évi kilátásaikat, a kis- és középvállalkozók várakozásai változatlanok maradtak, és a lakosság harmadik negyedéves optimizmusa is visszafogottabb, mint az első félévben - derül ki az Ecostat legfrissebb felméréséből.
Vágólapra másolva!

A kis- és középvállalkozások (kkv) konjunktúraindexe szeptemberben az előző hónappal azonosan 47,5 százalék maradt. A nagyvállalati kört reprezentáló Top-100 konjunktúra index a kilencedik hónapban 53 százalékra csökkent az augusztusi 55 százalékról. A negyedévente mért lakossági bizalmi index a harmadik negyedévben 48,7 százalék volt, szemben az első félévi 51,8 százalékkal, ám öt százalékponttal magasabb az egy évvel korábbinál.

Az augusztusig kedvezően változó inflációs adatok ellenére a gazdasági élet szereplői és szakértői a dezinfláció fékeződését feltételezik az év utolsó hónapjaiban. Az éves fogyasztói árindex elmarad a 2001. évi inflációtól. A fogyasztói árak 2002. évi átlagos növekedése a korábbi feltételezéseknél 8,2 százaléknál alacsonyabb, 7,9 százalék lesz.

A kkv-szektor szeptemberi véleménye szerint ez év decemberében a 12 havi fogyasztói árváltozás átlagosan 6,5 százalék lesz, a korábbi prognózisnál alacsonyabb. A kis- és középvállalatok üzleti bizalmi indexe 2002 első felében minden korábbinál dinamikusabban, mintegy 6 százalékponttal emelkedett. Júliustól a bizalmi index növekvő tendenciája megtört, az utolsó két hónapban értéke a januári érték körül ingadozik.

A kkv-szektor korábbi derűlátását alapvetően az élénkülő lakossági kereslet, a megnövekedett vásárlási kedv táplálta. A fizetőképes kereslet bővülése azonban a szektor számára a feltételezettnél kevésbé jelentett dinamizáló erőt, a nagyvállalatok és az import termékek versenye erősnek bizonyult.

A belföldi kereslet folyamatosan és lassan bővül. A termelés mérsékelt ütemű emelkedése csak részben kompenzálja a minimálbér és a működési költségek növekedése miatt elszenvedett veszteségeket. Az exportpiacok lanyha és csak lassan élénkülő kereslete a szeptemberi vélemények szerint a vállalkozások 7 százalékát érintette hátrányosan.

Az Ecostat lakossági konjunktúra-indexe az elmúlt másfél évben szinte folyamatosan javult. A harmadik negyedévi mutató az év első felében felfokozott lakossági várakozások irreálisan magas értékétől valamelyest elmarad, a másféléves tendenciát jelző trendvonalhoz viszont jól illeszkedik.

A lakosság egyharmada abban bízik, hogy pénzügyi helyzete, ha kismértékben is, de tovább fog javulni. A háztartások 29 százaléka nem vár változást pénzügyi helyzetében, egyötödük viszont kisebb-nagyobb mértékű romlástól tart.

Az Ecostat Top-100 nagyvállalati havi konjunktúra-indexe 2002. szeptemberében 53 százalék. A havi indexeket nagyfokú változékonyság jellemzi, a második-harmadik negyedévi tendencia javuló volt, azóta enyhén csökkenő.

A nagyvállalati kör 2002 utolsó és 2003 első negyedévének külső és belső feltételrendszerében lassú javulással, év végéig a belföldi kereslet növekedésére alapozva a termelés kismértékű növekedésével, a jövő évtől az exportértékesítés fokozatos bővülésével számolnak.

A pozitív üzleti várakozások kinyilvánítása mellett visszafogottság tapasztalható a beruházási és fejlesztési elkötelezettség terén. A kormány befektetésösztönző programja az üzleti beruházások feltételrendszerének javítását, a külföldi tőke bizalmának visszaszerzését célozza.

A világgazdasági növekedés fékeződése és a hazai fogyasztás GDP bővülést többszörösen meghaladó élénkülése a folyó fizetési mérleghiány jelentős emelkedéséhez vezetett. A kormány 100 napos programjában vállalat kötelezettségek teljesítése és az egészségbiztosítási alapok hiánya a korábbi évekénél jóval magasabb költségvetési hiány kialakulását vetíti előre.

A Top 100 nagyvállalati kör Magyarország gazdasági kilátásait 42 százalékban javulónak, 44 százalékban változatlannak ítéli. Az augusztusinál magasabb arányú pesszimista vélekedésben a visszafogott nemzetközi előrejelzések, valamint a pénzügyi mérlegek növekvő hiányának hatása tükröződik.

A nagyvállalati kör 2002 utolsó és 2003 első negyedévének külső és belső feltételrendszerében lassú javulással, év végéig a belföldi kereslet növekedésére alapozva a termelés kismértékű növekedésével, a jövő évtől az exportértékesítés fokozatos bővülésével számolnak.

(MTI)

Ajánlat:

Ecostat


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!