A neves brit gazdasági napilap keddi számában arról tudósít, hogy Harvey Pitt, a SEC elnöke hajlandó meghallgatni a "nem amerikai" cégek aggodalmait az új rendelkezéseket illetően.
A külföldi vállalatok elsősorban azt panaszolták, hogy az Enron- és a WorldCom-botrány után bevezetett új könyvviteli szabványok méltánytalanok velük szemben, ráadásul az alkalmazásiuk időrabló és drága is.
Hétfőn egyébként egy szenátusi bizottság elmarasztalta a felügyeletet, mivel a testület által végzett vizsgálat alapján kiderült: a SEC is okolható az Enron csődje miatt, mert nem foglalkozott eléggé behatóan a vállalat átvilágításával.
Az amerikai részvénypiacokon szereplő külföldi cégeknek az amerikai vállalati botrányok után életbe léptetett Sarbanes-Oxley törvényben foglalt szigorú beszámolási kötelezettségeknek kell eleget tenniük. A törvény azt is szabályozza, hogy a vállalatok igazgatótanácsainak, a cégvezetőknek és a könyvvizsgálóknak miként kell együttműködniük a befektetői bizalom visszaállítása érdekében.
(Üzleti Negyed)
Ajánlat:
Korábban:
A felügyelet is hibás az Enron-ügyben
(2002. október 7.)
Bukott csillagok és hamis sávok: nagyító alatt az amerikai vállalati botrányok
Könyvajánló
Nem hiányzik a könyvtárából?
A magyar gazdaság a változó világban