A gyarapodás érdekében a beruházások ösztönzését és a munkahelyteremtést jelölte meg a legfontosabb célokként Draskovics Tibor pénzügyminiszter a 2005-ös költségvetési törvényjavaslat általános vitáját megnyitó pénteki expozéjában, az Országgyűlésben. A miniszter kiemelte: közben csökkennek az adóterhek, így Magyarország vonzóbb befektetési célpont lesz. Az új személyi jövedelemadó rendszerrel 3 millió adózó terhei csökkennek - mondta pénzügyi tárca vezetője.
A jövő évi büdzsé tervezetének másik kulcsszava s igazságosság Draskovics szerint. Igazságosabb lesz az adórendszer, az otthonteremtési támogatás - fiatal párok önerő nélkül is lakáshoz juthatnak a Fészekrakó Program tervezete szerint - és a családtámogatás rendszere is - mondta a miniszter.
Draskovics Tibor elmondta: mind a jegybank, mind pedig az Állami Számvevőszék megalapozottnak látja a büdzsé tervezete által kijelölt növekedési pályát. A pénzügyminiszter közölte: a költségvetés elfogadása esetén az államháztartás elsődleges egyenlege a nyugdíjreform hatásaival együtt egyensúlyban lesz. A 2005-ös költségvetés tervezete abból a szempontból is újszerű, hogy sok éve először a kiadások lassabban nőhetnek a bevételeknél, így a GDP-hez viszonyított államadósság ismét csökkenhet.
A privatizáció folytatódik, és csakúgy, mint idáig, törvényes és átlátható marad - mondta a pénzügyminiszter. Hozzátette: a Magyar Posta Rt.-t és a Szerencsejáték Rt.-t a kabinet nem kívánja magánosítani, mert az előbbi céget még nem lehet, míg utóbbit nem indokolt.
A költségvetés nyertesének nevezte a miniszter a mezőgazdaságot, melynek támogatása 13, és az önkormányzati rendszert, melynek támogatása 10 százalékkal bővül. Vesztes a pénzügyminiszter szerint maga az állam és a honvédelem; előbbi már nem terjeszkedhet tovább a gazdaság rovására, míg utóbbi a sikeres haderőreform nyomán kevesebb forrásból is működőképes. Jövőre 300 milliárd forint érkezik az Európai Uniótól, és a projektekhez szükséges magyar társfinanszírozás összege is szerepel a büdzsé tervezetében - közölte Draskovics.
Az Állami Számvevőszék által jelzett kockázatok kivédésére 100 milliárd forintos tartalékalapot hozott létre a kormány a költségvetésben - emelte ki a pénzügyminiszter, aki megígérte: a bevételi irányzatok teljesülése érdekében az APEH még szigorúbb lesz az adózókkal szemben.
A pénzügyminiszter végül közölte: a tavaly év elején létrehozott minisztériumi zöldszámra érkezett lakossági takarékossági javaslatok többsége beépült a büdzsé tervezetébe.