Vágólapra másolva!
A kis- és középvállalati konjunktúraindex novemberben 3,2 százalékponttal 47,9 százalékra, a nagyvállalati index 2 százalékponttal 52 százalékra csökkent - közölte az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet. Mindkét vállalati kör egyaránt szűkülő belföldi keresletre számít.
Vágólapra másolva!

A kis- és középvállalati index novemberi csökkenésében a külgazdasági folyamatok várható változása és a jövő évi költségvetés vitájában tapasztalható bizonytalanság játszik szerepet. A nemzetközi elemzői előrejelzések alapján a világgazdasági konjunktúra 2004 második negyedévében elérte csúcspontját, ezt követően a növekedés fokozatosan, mérsékelt ütemben csökken.

A kisebb cégek fő gondja a csökkenő belföldi kereslet és a tőkehiány

Az Ecostat csökkenő növekedést és romló egyensúlyt vár/uzletinegyed/hirek/hazaihirek/20041129azecostat.html

Rövid távon a kis- és középvállalati szektor a világgazdasági élénkülés szerény lassulása miatt nemzetgazdasági szinten nem számol negatív fordulattal. Saját lehetőségeik megítélésében ennél borúlátóbbak, ami összefügg az államháztartási hiány csökkentésére hozott kormányzati intézkedésekkel.

Jövő májusig nemzetgazdasági szinten kismértékű javulással számol a hazai vállalkozások 48 százaléka, stabilitással 22 százalékuk. A pesszimista válaszok aránya március óta a legmagasabb. Saját vállalkozásuk kilátásait visszafogottabban értékelik a cégek, a pesszimista várakozások aránya október óta 7 százalékponttal 27 százalékra nőtt. Fő gondként a szűkülő belföldi keresletet nevezték meg, második helyen a tőkehiányt, harmadik helyen az éleződő versenyt és a gazdasági környezet bizonytalanságát.

Októberhez viszonyítva 24 százalékról 32 százalékra emelkedett a pénzügyi nehézségek kialakulásától tartó cégek aránya. A fizetési nehézségeket legtöbben a fejlesztések elhalasztásával, másodsorban pénzintézeti hitel felvételével kívánják megoldani.

A nagyvállalatok a külföldi kereslet elmaradásától is tartanak

A nagyvállalati TOP-100 konjunktúra-index tendenciája januártól emelkedő, a második fél évben a növekedés mérsékeltebb a korábbinál. A novemberi összesített bizalmi mutató közepes derűlátást jelez. A TOP-100 vállalati kör a hazai gazdaság rövid távú fejlődési esélyeit kedvezőnek értékeli. Javuló lehetőségekkel számol a cégek 45 százaléka, stabilitással 34 százalékuk. A pesszimista vállalkozások aránya 8 százalékkal nőtt.

A belföldi kereslet szűkülését az októberi 9 százalék helyett a cégek 30 százaléka valószínűsíti. A külföldi kereslet megítélése negatívabb, a pesszimista várakozások aránya a duplájára, 22 százalékra emelkedett, az optimista várakozásoké 39 százalékról 17 százalékra szűkült.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!