Az esős, havas idő ellenére Velencében 40 ezren, Bolognában 50 ezren, Torinóban 55 ezren, Milánóban pedig százezren vonultak fel szakszervezeti zászlók alatt, s több ezren vettek részt a római és nápolyi nagygyűléseken is. Az országos sztrájk kedden négy órán át valósággal megbénította Itáliát - sok helyen nyolcórás munkabeszüntetést tartottak -, és szakszervezeti források szerint országosan 80 százalékos volt a részvételi arány a tiltakozó akcióban.
A szociális hálót veszélyeztető költségvetési tervek ellen szervezett keddi megmozdulás sorrendben az ötödik általános sztrájk volt a Silvio Berlusconi vezette jobbközép koalíció kormányzása alatt. A CGIL a CISL és az UIL országos szakszervezeti szövetségek legutóbb március 26-án szerveztek hasonló országos tiltakozó akciót, akkor a nyugdíjreform ellen.
Itáliában kedden a közalkalmazottak egész napra beszüntették a munkát, zárva maradtak a bankok, a posták, a hivatalok. Déltől 16 óráig gyakorlatilag szünetelt a légi közlekedés, míg a vasutak reggel kilenctől egy óráig sztrájkoltak. A kompok és más tengerjárók négy órával később futottak ki a kikötőkből. Kedden délelőtt leállt a nagyvárosok tömegközlekedése, míg Milánóban este nem lehet majd a városban közlekedni. Zárva maradtak a felsőoktatási intézmények kapui, miközben az iskolákban volt oktatás, mivel a pedagógusok előzőleg tartottak tiltakozó megmozdulást a kollektív szerződések megújításáért.
Az egészségügyre is kiterjedt a munkabeszüntetés, csak az ügyeleti szolgálatot, illetve a sürgős eseteket látták el az orvosok és az ápolók. Az ágazati kollektív szerződésekben egyébként 8 százalékos béremelést követelnek a szakszervezetek, míg a kormány és az önkormányzatok egyelőre csak 4,2 százalékos emelésre hajlandóak.