Az Európai Unió tisztviselői szerdán Kínába repülnek, hogy megoldást találjanak a vitára, ami a gyártók és kereskedők közötti érdekkülönbség miatt pattant ki. Körülbelül 75 millió ruházati cikket -például pólókat és melltartókat - tartottak vissza az unió kikötőiben, miután Kína túlszárnyalta az importkvótákat. A termékeket megrendelő kereskedők természetesen azok beengedését szorgalmazták.
Az európai ruhagyártók a fennálló kvóta-szabályok szigorú végrehajtására szólítottak föl, mivel szerintük az olcsó kínai import súlyosan fenyegeti megélhetésüket.
Kína tízből hat kategóriában megszegte a ruházati import-kvótákat, melyeket egy júniusi megállapodás rögzített. Ezen korlátozások miatt hozzávetőlegesen 59 millió Kínából hajón behozott pulóvert és 17 millió nadrágot nem tudtak értékesíteni a piacon az európai kereskedők, akik a termékeket megrendelték.
Brüsszel korábban jelezte, hogy az uralkodó patthelyzet feloldásának érdekében hajlandó lenne rendezni a júniusi megállapodás feltételeit.
Ennek következtében bizonyos jövő évi ruházati kvótákat előre hozhatnak, illetve egyes termékekre vonatkozó korlátozásokon enyhítenének. Az európai kereskedők aggodalmukat fejezték ki, hogy a megbeszélés után ezen a télen polcaik üresen maradhatnak.
Mindemellett Brüsszelre több tagállama felől nyomás nehezedik, hogy szabjon szigorú feltételeket Kínának. A nagy belföldi textiliparral rendelkező országok mint Franciaország vagy Olaszország amiatt aggódnak, hogy az olcsó import fenyegeti a munkahelyeket is.