Az utóbbi hetekben a jegybankelnöktől neves nemzetközi elemzőkig sokan kétségbe vonták, hogy Magyarország tartani tudja az euró bevezetéséhez szükséges menetrendet. A Fitch elemzői szerint legalább 2012 lesz az eredetileg tervezett 2010-ből.
A kormányzat ugyanakkor kitart azon álláspontja mellett, hogy meglesz a 2010-es csatlakozási dátum. Járai Zsigmond jegybankelnök a hétfői kamatvágás után kijelentette: jelen gazdaságpolitika mellett esélytelen, hogy az ország 2010-ben belépjen az euró-övezetbe.
Veres János pénzügyminiszter Járai borúlátó kijelentése ellenére optimista: "Én a kormány álláspontját képviselem, ez az álláspont az én személyes álláspontommal megegyezik, ami azt jelenti, hogy a 2010-es euró-csatlakozás feltételei Magyarországon megteremthetőek." - nyilatkozta a pénzügyminiszter a Kossuth rádiónak.
Az ERM II az előszoba
De mi is kell ahhoz, hogy egy ország bevezethesse az Unió közös valutáját? A csatlakozási szerződés szerint a közös valutát mindenképpen be kell vezetni, de csak akkor, ha az ország felkészült rá. Ehhez meg kell felelni a maastrichti egyezményben támasztott kritériumoknak. A költségvetési hiány a GDP maximum 3 százaléka lehet - jelenleg ez a szám Magyarországon 5 százalék körüli, és nem valószínű, hogy a jövő évi kampányban a politikusok önfegyelmet gyakorolnak majd.
Az államadósság összege a GDP 60 százalékát teheti ki - 2004-ben ez a szám Magyarországon 59,1 volt. Az infláció maximum 1,5 százalékkal lehet magasabb az EU három legalacsonyabb inflációjú országánál. A kamatszintet szintén nem szabad az említett három ország átlagánál két százalékkal magasabbra emelni. Emellett a nemzeti valuta nem léphet ki az ERM II (Excange Rate Mechanism) átváltás által meghatározott sávból. Amennyiben az ország két éven keresztül az összes kritériumnak megfelel, bevezetheti az eurót.
Amelia Torres, az Európai Unió gazdasági biztosának szóvivője elmondta: az Unió egyik újonnan csatlakozott országnak sem tűzött ki határidőt arra, hogy mikor lépnek be a monetáris unióba. "Azt szeretnénk, hogy mielőbb belépjenek, de ez nem azt jelenti, hogy bárkit is be akarnánk rángatni mielőtt alaposan felkészült volna" - nyilatkozta az [origo]-nak Torres. "Tudjuk, hogy minden kormányzat elfogadott egy céldátumot, ez viszont az ő döntésük volt, nekünk az a fontos, hogy addigra teljesítsék a szükséges kritériumokat" - mondta a szóvivő.