Parragh László, az MKIK elnöke a felmérést bemutató csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón hangsúlyozta: bármilyen politikai színezetű kormánya is lesz Magyarországnak a következő évi választásokat követően hozzá kell fognia az államháztartás, benne a nagy elosztórendszerek radikális, mielőbbi rendbevételéhez. Aláhúzta, a magyar makrogazdasági egyensúly az elmúlt évek állami túlköltekezéseinek következtében tartósan megbomlott.
A 2010-es euró-bevezetés, mint céldátum betartásának feltétele, hogy Magyarország a konvergencia kritériumokat időben teljesítse, ami csak akkor képzelhető el, ha az államháztartás reformja már a választásokat követően megindul. A kamara kevés esélyt lát arra, hogy 2006 tavaszáig érdemi reformlépések történnének a magyar gazdaságban - tette hozzá az MKIK elnöke.
Parragh László kifejtette, a MKIK úgy ítéli meg, a magyar gazdaság és társadalom elemi érdeke az, hogy az országban minél előbb bevezessük az eurót. Ennek alapvető feltétele a központi elosztórendszerek átfogó helyretétele; a szükséges átalakításokat a lehető leggyorsabban el kell kezdeni. Csak így érhető el, hogy a jövőben megszűnjön a pazarlás a nagy állami elosztórendszereken keresztül.
"Az euró bevezetéséhez szükséges lépések megtétele azért is fontos, mert a környező országok, az Európai Unióban velünk versengő szomszéd államok kisebb-nagyobb megingásokkal ugyan, de összességükben már jobb gazdasági teljesítményt nyújtanak, mint Magyarország" - húzta alá az MKIK elnöke.
Parragh László kitért arra, hogy a magyar gazdaság ugyan a GDP éves bővülése tekintetében tartósan, 2-3 százalékponttal felülmúlja az euró-övezet tagállamainak teljesítményét, de a velünk versenyző közép-kelet-európai uniós tagállamok GDP növekedése a legutóbbi évek alapján már 1-2 százalékponttal magasabb, mint a miénk. Ez hosszabb távon azt eredményezheti, hogy a magyar eddigi versenyelőny elolvad, sőt hogy hátrányba kerülhetünk.
Az euró-bevezetés 2010-es, még mindig fenntartott céldátumának elérése csak azonnali államháztartási reformok esetében lehet reális. Ennek tényleges megvalósítására azonban kicsi az esély napjainkban.
"Ha a gyors államháztartási átalakulás nem történik meg, úgy arra is fel kell készülni, hogy az euró bevezetésének céldátuma 2-3 évvel kitolódik. Ha eközben a környező uniós országok belépnének az euró-övezetbe, akkor megnőhet a forint elleni támadások veszélye" - hangoztatta az elnök.
Parragh László elmondta: ha a külföldi befektetők a jövő évi választásokat követően nem látnak komoly szándékot a valódi államháztartási reformra, akkor megnő az esély arra, hogy a mostaninál magasabb kockázati prémiumokat kérnek itteni befektetéseikre. A reformok elhúzódása a befektetői bizalom csökkenését hozhatja - figyelmeztetett az elnök.
Az elnök elmondta, hogy már válaszoltak Kuncze Gábor, az SZDSZ elnökének nyílt levelére, amelyben egyetértésüket fejezték ki azzal, hogy az euró mihamarabbi bevezetése az ország érdeke.